Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Վիետնամի առևտրի պալատի ղեկավարության և վիետնամցի մոտ երկու տասնյակ խոշոր գործարարների հետ: Վարչապետը վիետնամցի գործարարների հետ քննարկել է Հայաստանում ներդրումային տարբեր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները
Վիետնամի առևտրի պալատի նախագահ Վու Թիեն Լոքը նշել է, որ տեղյակ է ՀՀ վարչապետի և իր երկրի կառավարության ղեկավարի արդյունավետ բանակցությունների արդյունքներից` ավելացնելով, որ հանդիպմանը ներկա գործարարները հետաքրքրված են հայ գործընկերների հետ կապերի հաստատմամբ ու խորացմամբ: Մասնավորապես, նա նշել է, որ գործարարները ներկայացնում են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, տեխնոլոգիաների, առևտրի ոլորտները:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել Հայաստանի բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ իրականացված քայլերը` ընդգծելով, որ այսօր Հայաստանում ներդրումների համար չկան արհեստական խոչընդոտներ: «ՀՀ կառավարության նպատակն է երկիրը վերածել տեխնոլոգիական պետության: Վերջին տարիներին Հայաստանում ՏՏ ոլորտն աճել է հինգ անգամ: Ոլորտի զարգացումը ոչ միայն շարունակվում է, այլ նաև ընթանում է ավելի արագ տեմեպերով: Ուրախ եմ, որ մեր երկրների ՏՏ ոլորտի պատասխանատուներն արդեն իսկ պայմանավորվել են իրականացնել պիլոտային համատեղ ծրագրեր»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը որպես համագործակցության հեռանկարային ճյուղեր նշել է նաև գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը, կրթությունը, տեքստիլ արդյունաբերությունը: Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ մեր պետությունը ազատ առևտրային ռեժիմներ ունի Վրաստանի, Եվրասիական տնտեսական միության պետությունների, շուտով նման ռեժիմ կունենա նաև Իրանի հետ: Հայաստանը GSP և GSP+ ռեժիմներ ունի ԵՄ երկրների, ԱՄՆ-ի ու Շվեյցարիայի հետ: «Կարծում եմ` վիետնամցի գործարարների համար մեր երկիրը կարող է մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել ոչ միայն նշածս ուղղություններով, այլ նաև հայկական խմիչքների` կոնյակի ու գինու, վերամշակված գյուղմթերքների` Վիետնամ արտահանելու առումով: Վստահ եմ, որ դրանք գին-որակ հարաբերակցությամբ կարող են մրցակցային լինել Վիետնամի շուկայում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոշոր` Sovico, Vingroup, Contrexim, Huang Som, Tiscovina, Hapro, Kangaroo, Voci, Constrexim Hod և մյուս ընկերությունների ղեկավարները ներկայացրել են հայկական շուկա մուտք գործելու, Հայաստանում ներդրումային տարբեր ծրագրեր իրականացնելու, հայկական արտադրանքը, այդ թվում` կոնյակ և գինի Վիետնամ արտահանելու հետ կապված կոնկրետ առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանին հանձնարարել է շարունակել քննարկումները ներկայացված առաջարկությունների շուրջ: Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ վիետնամցի գործարարներին ակնկալում է տեսնել ընթացիկ տարվա աշնանը Երևանում` հայ-վիետնամական համատեղ բիզնես ֆորումի ժամանակ, ինչը բիզնես կապեր հաստատելու լավ հնարավորություն կտա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել վիետնամական առաջատար Nhan Dan հեռուստաընկերությանը, որի ընթացքում խոսել է հայ-վիետնամական հարաբերությունների մասին, անդրադարձել Հանոյում ունեցած բանակցությունների արդյունքներին

6 Июль 2019 - 12:18 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с руководством Торговой палаты Вьетнама и около двумя десятками вьетнамских крупных бизнесменов. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Председатель Торговой палаты Вьетнама Ву Тиен Локк отметил, что он знает о результатах эффективных переговоров между премьер-министром Республики Армения и главой правительства его страны, добавив, что присутствующие на встрече предприниматели заинтересованы в установлении и углублении связей с армянскими партнерами. В частности, он отметил, что предприниматели представляют сферы промышленности, сельского хозяйства, технологий и торговли.
Пашинян представил участникам встречи шаги по улучшению предпринимательской среды в Армении, подчеркнув, что сегодня в Армении нет искусственных препятствий для инвестиций. «Цель правительства Армении – превратить страну в технологическое государство. За последние несколько лет армянский ИТ-сектор вырос в пять раз. Развитие сферы не только продолжается, но и происходит более быстрыми темпами. Я рад, что представители ИТ-сферы наших стран уже договорились о реализации совместных пилотных программ», – отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр в качестве перспективных направлений сотрудничества также выделил сельское хозяйство, туризм, образование, текстильную промышленность. Глава правительства напомнил, что в нашей стране действует режим свободной торговли с Грузией и государствами-членами Евразийского экономического союза, скоро аналогичный режим будет действовать с Ираном. Армения имеет режимы GSP и GSP+ со странами ЕС, США и Швейцарией. «Думаю, для вьетнамских бизнесменов наша страна может представлять большой интерес не только по указанным направлениям, но и в плане экспорта армянского коньяка и вина, переработанных сельскохозяйственных продуктов во Вьетнам. Я уверен, что по соотношению цена-качество они могут быть конкурентоспособными на вьетнамском рынке», – сказал Пашинян.
Руководители Sovico, Vingroup, Contrexim, Huang Som, Tiscovina, Hapro, Kangaroo, Voci, Constrexim Hod и других крупных компаний представили конкретные предложения, касающиеся входа на армянский рынок, реализации различных инвестиционных проектов в Армении, экспорта армянской продукции, в том числе коньяка и вина, во Вьетнам.
Премьер поручил министру экономики Тиграну Хачатряну продолжить обсуждение озвученных предложений. В то же время премьер-министр отметил, что ожидает видеть вьетнамских предпринимателей осенью этого года в Ереване на армяно-вьетнамском совместном бизнес-форуме, который даст хорошую возможность для установления деловых контактов.