Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Եկատերինբուրգում ելույթի ժամանակ հայտարարել է, որ վրաց ժողովրդի հանդեպ հարգանքից ելնելով՝ Վրաստանի դեմ պատժամիջոցներ չէր սահմանի:
«Հանուն լիարժեք հարաբերությունների վերականգնման ես ոչ մի այնպիսի բան չէի ձեռնարկի, որն էլ ավելի կբարդացներ մեր հարաբերությունները»,-ասել է նա:
«Ինչ-որ մեկն ավել-պակաս դուրս է տվել»,-ասել է ՌԴ նախագահը, գրում է «Վեդոմոստին»:
Վրաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու առաջարկով հանդես է եկել Պետդուման:
Հուլիսի 9-ին Պետդուման միաձայն հայտարարություն է ընդունել, որով խորհուրդ է տվել կառավարությանը դիտարկել Վրաստանի դեմ սահմանափակող միջոցներ ձեռնարկելու հնարավորությունը: Ստորին պալատի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը նշել էր, որ խոսքը Վրաստանից գինու և հանքային ջրի ներմուծման արգելքի մասին է, ինչպես նաև դրամական փոխանցումների և այդ երկիր ռուսաստանցիների այցերի վերաբերյալ:

9 Июль 2019 - 13:00 AMT
Президент России Владимир Путин во время выступления в Екатеринбурге заявил, что не стал бы вводить санкции против Грузии из уважения к грузинскому народу.
«Ради восстановления полноценных отношений я бы не стал предпринимать ничего, что бы стало осложнять наши отношения», — отметил он.
«Мало ли кто что ляпнул», — подчеркнул также глава государства, пишут «Ведомости».
С предложением ввести санкции против Грузии выступила Госдума.
Ранее 9 июля она единогласно приняла заявление, в котором рекомендовала правительству рассмотреть возможность введения ограничительных мер в отношении Грузии. Спикер нижней палаты парламента Вячеслав Володин отмечал, что речь идет о запрете на импорт вин и воды из Грузии, денежные переводы, а также поездки россиян в эту страну.