10 Հուլիս 2019 - 06:57 AMT
ԱՄՆ իշխանությունները «սադրիչ քայլ» են համարում Թուրքիայի կողմից «Յավուզ» հորատման նավը Կիպրոս ուղարկելը և կոչ են անում Անկարային հրաժարվել երկրաբանահետախուզական աշխատանքներից: Այդ մասին ասվում է Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավար Մորգան Օրտեգուսի հայտարարության մեջ:
«ԱՄՆ-ն նախկինի պես խորապես մտահոգված է Կիպրոսի առափնյա ջրերում հորատման աշխատանքներ կատարելու Թուրքիայի բազմակի փորձերով: Վերջերս Կիպրոսի ափերի մոտ է ուղարկվել «Յավուզ» հորատող նավը: Այդ սադրիչ քայլը լարվածություն է առաջացնում տարածաշրջանում: Կոչ ենք անում Թուրքիայի իշխանություններին դադարեցնել այդ գործողությունները,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Օրտեգուսը նաև կոչ է արել բոլոր կողմերին «ձեռնպահ մնալ գործողություններից, որոնք սաստկացնում են լարվածությունը տարածաշրջանում»:
Կիպրոսի Հանրապետությունը իրավական գործընթաց է սկսել կղզու հարակից ջրերում Թուրքիայի օգտին հորատման աշխատանքներ իրականացնող երեք ընկերության դեմ։ Ընկերությունները մեղադրվել են Կիպրոսի ջրային սահմանները խախտելու մեջ։
Թուրքիան պնդում է, որ Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ հանրապետությունը նույնպես իրավունքներ ունի կղզու հարակից ջրերի բնական պաշարների նկատմամբ։ Մինչդեռ Կիպրոսի Հանրապետությունը համոզված է, որ իրենք կղզում պաշտոնապես ճանաչված միակ պետությունն են, ուստի տարածաշրջանի օգտակար հանածոների նկատմամբ միայն իրեք իրավունքներ ունեն։

Власти США считают провокационным шагом отправку Турцией бурового судна «Явуз» к Кипру и призывают Анкару отказаться от проведения геологоразведочных работ у побережья республики. Об этом говорится в заявлении главы пресс-службы Госдепартамента Морган Ортэгус.
«США по-прежнему глубоко обеспокоены неоднократными попытками Турции провести буровые работы в водах близ Кипра, (в том числе) недавней отправкой бурового судна «Явуз». Этот провокационный шаг вызывает напряженность в регионе. Мы призываем турецкие власти прекратить эти операции», – говорится в заявлении.
Ортэгус также призвала все стороны воздержаться от действий, которые усиливают напряженность в регионе, пишет ТАСС.
На шельфе и в исключительной экономической зоне Кипра найдены большие месторождения природного газа. В 2011 году американская компания Noble Energy обнаружила, в частности, месторождение Афродита, запасы которого оцениваются примерно в 140 млрд куб. м.
Анкара, оспаривающая границы исключительной экономической зоны Кипра, ранее направила в район судно «Фатих», заявив, что бурение продлится до 3 сентября. 10 июня власти Республики Кипр санкционировали арест членов экипажа турецкого бурового судна «Фатих». Несмотря на это, 4 июля Турция направила второе буровое судно «Явуз» к Кипру для проведения геологоразведочных работ на шельфе.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о готовности страны защищать права турок-киприотов на шельфовые месторождения, в том числе с применением вооруженных сил.