Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն կարծում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն «իր քաղաքականությունն է վարում» ՝ սխալ տեղեկատվություններներկայացնելով բնակչությանը Վրաստանի և Հարավային Օսիայի պատմության մասին:
«Սա առաջին դեպքը չէ, երբ այդ մարդը նման հայտարարություններ է անում և սխալ տեղեկատվություն է տրամադրում բնակչությանը»,-ասել է Կալաձեն, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Այսպես է Թբիլիսիի քաղաքապետ և նախկին ֆուտբոլիստ Կախա Կալաձեն արձագանքել Պուտինի խոսքերին Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հետ Թբիլիսիի փոխհարաբերությունների մասին: Հուլիսի 9-ին Եկատերինբուրգում Պուտինն ասել է, որ վրացական զորքերը դաժան են գործել 1918-ին Աբխազիայում, «որը զավթել էին գերմանական զորքերի օգնությամբ»:
«Էլ ավելի կոշտ էին վրացական զորքերը գործում Օսիայում 1919-1920թթ.: Ըստ էության, դա հենց այն է, ինչ այսօր ցեղասպանություն են կոչում»,-ասել է Պուտինը՝ պնդելով, որ Ստալինի օրոք աբխազների հողերը կլանվեցին խորհրդային Վրաստանի կողմից:
«Պարզ է, որ նա իր քաղաքականությունն է վարում և սխալ է ներկայացնում փաստերը, բայց մենք պետք է բացատրենք մեր երեխաներին, մեր ապագա սերնդին, թե ինչ է եղել իրականում: Դա կարևոր է»,-ասել է Կալաձեն՝ մեկնաբանելով Կրեմլի հայտարարությունը:
Ավելի վաղ Պուտինի խոսքերը Վրաստանի պատմության մասին քննադատել էին նաև Վրաստանի պատրիարքարանում՝ նշելով, որ «պատմական փաստերի խեղաթյուրումը նպաստում է առկա խնդիրների խորացմանը»:
Հակապուտինյան տրամադրությունները սրվեցին Վրաստանում հունիսի կեսին: Այն ժամանակ Թբիլիսիում զանգվածային բողոքի ցույցեր սկսվեցին ՌԴ պատվիրակության մասնակցության դեմ Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովին: Ընդդիմությունը դժգոհեց, որ ՌԴ պատվիրակությունը գլխավորող Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովը նստել էր Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակի աթոռին և դիմել ներկաներին ռուսերեն լեզվով:

Мэр Тбилиси Каха Каладзе считает, что президент России Владимир Путин «проводит свою политику», предоставляя населению неверную информацию об истории Грузии и Южной Осетии.
«Это не первый случай, когда этот человек делает такие заявления и предоставляет населению неверную информацию», – отметил Каладзе, пишет Deutsche Welle.
Таким образом мэр Тбилиси и бывший футболист Каладзе отреагировал на высказывание Путина относительно взаимоотношений Тбилиси с Абхазией и Южной Осетией, сделанное российским лидером в Екатеринбурге 9 июля. Тогда Путин заявил, что грузинские войска жестоко вели себя в 1918 году в Абхазии, «которую они оккупировали при помощи германских войск».
«Еще жестче действовали грузинские войска в Осетии в 1919 и 1920 годах. По сути говоря, это именно то, что сегодня называется геноцидом», – добавил Путин, утверждая, что при Сталине земли абхазов были поглощены советской Грузией.
«Ясно, что он проводит свою политику и называет те неверные факты, которые хочет, но мы должны объяснить нашим детям, нашему будущему поколению, что и как было в реальности. Это важно», – прокомментировал заявление главы Кремля Каладзе.
Ранее слова Путина об истории Грузии раскритиковали также в грузинской патриархии. Подобное «искажение исторических фактов способствует углублению существующих конфликтов», отмечалось в заявлении патриархии Грузии, опубликованном на ее сайте 12 июля.
Антипутинские настроения в Грузии обострились в середине июня. Тогда в Тбилиси начались массовые протесты в связи с участием российской делегации в 26-й Генассамблее Межпарламентской ассамблеи православия (МАП). Недовольство оппозиции вызвал тот факт, что возглавляющий делегацию и являющийся главой МАП депутат Госдумы РФ Сергей Гаврилов на открытии сессии занял кресло спикера грузинского парламента и обратился к присутствующим на русском языке.