Թուրքիան կշարունակի հորատման աշխատանքները Կիպրոսի ափերի մոտ՝ անտեսելով ԵՄ որոշումը պատժամիջոցներ սահմանելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն:
ԱԳՆ-ում նշել են, որ Թուրքիան «հավասար իրավունքներ ունի Կիպրոսի ռեսուրսների պարագայում»:
Նախարարությունում նշել են, թե ԵՄ-ն կանխակալ մոտեցում ունի Կիպրոսի հարցում, քանի որ Կիպրոսի թուրք բնակիչները, որոնք հավասարապես իրավունք ունեն տնօրինելու այդ տարածաշրջանի ռեսուրսները, ընդհանրապես չեն հիշատակվում, գրում է Lenta.ru-ն Anadolu-ի վրա հղումով:
Թուրքական կողմը նաև հայտարարել է, որ Եվրամիության որոշումը օրինակ է, թե «ինչպես են հույներն ու կիպրոսցի հույները չարաշահում անդամությունը ԵՄ-ում իրենց առավելապաշտական դիրքորոշումներին համահունչ, և ինչպես են ԵՄ մյուս անդամները գործիք դառնում դրա համար»:
Հուլիսի 15-ին Եվրամիությունը հավանություն է տվել Անկարայի դեմ պատժամիջոցներին, մասնավորապես, ենթադրվում է ֆինանսավորման կրճատում: Բացի այդ կասեցվում են Օդային տրանսպորտի մասին համապարփակ համաձայնագրի կնքումը, հետաձգվում է ԵՄ և Թուրքիայի միջև բարձր մակարդակի երկխոսության և Ասոցացման խորհրդի նիստերը:
Կիպրոսի Հանրապետությունը իրավական գործընթաց է սկսել կղզու հարակից ջրերում Թուրքիայի օգտին հորատման աշխատանքներ իրականացնող երեք ընկերության դեմ։ Ընկերությունները մեղադրվել են Կիպրոսի ջրային սահմանները խախտելու մեջ։
Թուրքիան պնդում է, որ Հյուսիսային Կիպրոսի ինքնահռչակ հանրապետությունը նույնպես իրավունքներ ունի կղզու հարակից ջրերի բնական պաշարների նկատմամբ։ Մինչդեռ Կիպրոսի Հանրապետությունը համոզված է, որ իրենք կղզում պաշտոնապես ճանաչված միակ պետությունն են, ուստի տարածաշրջանի օգտակար հանածոների նկատմամբ միայն իրեք իրավունքներ ունեն։

Турция продолжит буровые работы в восточной части Средиземного моря, несмотря на решение Евросоюза ввести санкции против республики. Об этом сообщил МИД страны.
В ведомстве отметили, что Турция имеет «равные права на ресурсы Кипра». ЕС относится к кипрскому вопросу предвзято, так как киприоты-турки, которые имеют равные права на природные ресурсы в этом регионе, игнорируются и не упоминаются, добавили в министерстве, пишет Lenta.ru со ссылкой на Anadolu.
Также турецкая сторона заявила, что решение Евросоюза является «примером того, как греки и греки-киприоты злоупотребляют членством в ЕС в соответствии со своими максималистскими позициями, и как другие страны ЕС становятся инструментом для реализации этого».
15 июля ЕС одобрил санкции против Анкары. Рестриктивные меры, в частности, предполагают сокращение финансирования республики. Помимо этого, приостанавливаются переговоры по заключению Всеобъемлющего соглашения о воздушном транспорте, также отложены проведение Совета ассоциации и дальнейшие заседания диалогов высокого уровня между ЕС и Турцией.
Кипр разделен на два государства. Одно из них является членом Евросоюза, другое, так называемая Турецкая Республика Северного Кипра, — формально независимое государство, признанное только Анкарой. Оно образовалось после того, как в 1974 году Турция отправила на остров свои войска, которые заняли около трети его территории. Подавляющее большинство населения — турки-киприоты.