31 Հուլիս 2019 - 13:36 AMT
Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանը Ավստրալիայի Դաշնային խորհրդարանում ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության իշխանությունների կողմից իրականացվող արտաքին և անվտանգության քաղաքականությունը։ Արցախի ԱԳ նախարարն Ավստրալիայի Դաշնային խորհրդարանում հանդիպումներ է ունեցել խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի տնտեսական հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թիմ Ուիլսոնի, ինչպես նաև Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության հարցերով մշտական հանձնաժողովի անդամ Ռեքս Պատրիկի հետ։
ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը կնպաստի հանրապետության անվտանգության ամրապնդմանն ու տարածաշրջանային կայունության ապահովմանը, հայտնում է Արցախի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Արցախի միջազգային համագործակցության և դրա աշխարհագրության ընդլայնման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։
Այս համատեքստում արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է Արցախում ներդրումներ կատարելու անհրաժեշտությունը, որն առանցքային նշանակություն ունի երկրի տնտեսության զարգացման գործում։ Մասիս Մայիլյանը կարևորել է նաև Ավստրալիայում Արցախի մասին իրազեկվածության բարձրացումն ու երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներով համագործակցության հաստատումը։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Արցախի ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը, Ավստրալիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանը և Հայ Դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը։

31 июля глава МИД Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Масис Маилян провел в Федеральном парламенте Австралии встречи с председателем постоянной Комиссии по экономическим вопросам Тимом Уилсоном, а также с членом Комиссии по внешним отношениям и вопросам безопасности Палаты представителей парламента Рексом Патриком. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
Маилян представил деятельность властей Республики Арцах в сфере как внешней политики, так и безопасности. В этом контексте министр подчеркнул, что международное признание Арцаха будет способствовать укреплению безопасности республики и обеспечению региональной стабильности.
Глава МИД коснулся также мер по расширению и углублению международного сотрудничества Арцаха.
В этой связи министр иностранных дел подчеркнул необходимость привлечения инвестиций в Арцах, что имеет ключевое значение для развития экономики страны. Маилян отметил важность повышения в Австралии уровня информированности об Арцахе и налаживания сотрудничества между странами на различных уровнях.
Во встрече приняли участие также депутат Национального Собрания Республики Арцах Давид Ишханян, постоянный представитель Республики Арцах в Австралии Кайлар Микаелян и исполнительный директор Австралийского Комитета «Ай Дат» Айк Кайсерян.