Իրանի կառավարությունը հավանություն է տվել ռիալի խոշորացման և վերանվանման ծրագրին: Դա հաստատել է երկրի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Աբդոլնասեր Հեմաթին: Նա էր 2019-ի հունվարին առաջարկել 4 զրո հեռացնել իրանական արժույթից:
«Այսօր նախարարների կաբինետը որոշել է 4 զրո հեռացնել մեր արժույթից և վերանվանել այն թուման»,-ասել է լրագրողներին Իրանի կառավարության ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիյան, գրում է BBC-ին:
Այդ քայլը պայմանավորված է լուրջ տնտեսական դժվարություններով և դրամական փոխհաշվարկները հեշտացնելու անհրաժեշտությամբ: Նախարարների կաբինետն իր որոշմամբ, որը դեռ պետք է հավանություն ստանա խորհրդարանում, փաստացի խոստովանել է, որ դրամական բարեփոխում է հասունացել: «Դա կրկին արդյունավետ կդարձնի ազգային արժեքը, կրկին շրջանառության մեջ կդրվեն մետաղադրամներ,-ասել է Ռաբիյան:
Թումանը եղել է Իրանի ազգային արժույթը մինչ 1932-ի բարեփոխումը:
Իրանի ռիալը սկսել է կտրուկ արժեզրկվել 2018-ից: Եթե 3 տարի առաջ փոխարժեքը կազմել է 37,000 1 դոլարի հարաբերակցությամբ, ապա 2018-ին իրանական արժույթը սակարկվում էր 180,000 ռիալ 1 դոլարի դիմաց հարաբերակցությամբ: Դա տեղի ունեցավ, երբ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն դուրս է գալիս Իրանի հետ միջուկային համաձայնագրից և վերագործարկեց Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները: Այժմ իրանական արժույթի շուկայական փոխարժեքը տատանվում է 1 դոլարի դիմաց 120,000 ռիալի սահմանում, իսկ Իրանի կառավարության փոխարժեքն է 42,000 ռիալ 1 դոլարի դիմաց:

1 Август 2019 - 05:43 AMT
Правительство Ирана одобрило план по деноминации и переименованию риала, подтвердил глава Центробанка страны Абдольнасер Хеммати. Именно он еще в январе предложил убрать с иранской валюты четыре нуля.
«Сегодня кабинет министров принял решение убрать четыре нуля с нашей валюты и переименовать ее в туман», – заявил журналистам в Тегеране представитель иранского правительства Али Рабийи, пишет BBC.
Эта мера вызвана серьезными экономическими трудностями и необходимостью облегчения денежных расчетов. Кабинет министров своим решением, которое еще должно быть одобрено парламентом, фактически признал, что в стране назрела денежная реформа.
«Это вновь сделает эффективной национальную валюту, мы снова ведем в обращение монеты», – заявил Рабийи.
Туман был национальной валютой Ирана до денежной реформы 1932 года (1 туман тогда равнялся 10 кранам, а 1 кран – 1000 динарам).
С 2018 года иранский риал стремительно терял свою стоимость. Если три года назад его курс составлял 37000 к одному доллару США, то в 2018 году иранская валюта торговалась из расчета 180,000 риалов к доллару. Это произошло после того, как президент США Дональд Трамп объявил об одностороннем выходе США из ядерного соглашения 2015 года с Ираном и о возобновлении жестких санкций в отношении Тегерана.
У иранских пунктов обмена валюты тогда возникли огромные очереди, после чего иранские власти прибегли к драконовским мерам, арестовав владельцев обменников, у которых не было лицензии, и заморозив счета валютных спекулянтов. Рыночный курс иранской валюты сейчас колеблется в пределах 120,000 за доллар, а официальный, установленный властями Ирана, составляет 42,000.