Բազմամյա վեճերից հետո Նիդերլանդներում արգելել են դեմքը փակող հագուստի տարրեր կրել: Որոշումն ուժի մեջ է մտել օգոստոսի 1-ից և վերաբերում է, օրինակ, մահմեդական փարաջային և նիքաբին: Նման հագուստ չի կարելի կրել հասարակական վայրերում, այդ թվում դպրոցներում, հիվանդանոցներում, պետական հաստատություններում և տրանսպորտում:
Ներքին գործերի նախարարությունը կոչ է արել իրավասու մարմիններին և տեղական իշխանություններին ապահովել արգելքի կատարումը: Իսկ անվտանգության ծառայության աշխատակիցները պետք է պահանջեն, որ փարաջայով կամ նիքաբով կինը հասարակական վայրում բացի դեմքը: Պահանջը կատարելու արգելքի դեպքում նրան կարող են արգելել մուտքը հաստատություն և կարող են տուգանել 150 եվրոյով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մինչ օրս դեռ պարզ չէ, արդյոք արգելքի ազդեցությունն ամբողջական կլինի: Որոշ հաստատություններ, օրինակ, հիվանդանոցներ, հասարակական տրանսպորտն ու ոստիկանությունն արդեն հայտարարել են, որ չեն պահպանելու այն:
Դեմքը ծածկող հագուստի տարրերի արգելման շուրջ վեճը Նիդերլանդներում շարունակվում է արդեն 14 տարի: 2011-ին առաջինը Ֆրանսիան արգելեց փակել դեմքը հասարակական վայրերում: Նման արգելքներ կան նաև Դանիայում, Բելգիայում, Բուլղարիայում և Ավստրիայում

После многолетних споров в Нидерландах введензапрет на ношение элементов одежды, закрывающих лицо. Он вступил в силу 1 августа и касается таких предметов гардероба, как например, мусульманское покрывало – паранджа, а также никаб. Одежду такого рода нельзя носить в общественных местах, включая школы, больницы, государственные учреждения и транспорт.
Министерство внутренних дел страны призвало компетентные органы и муниципальные власти обеспечить действие запрета. Так, сотрудники органов безопасности должны для начала потребовать, чтобы женщина, показавшаяся в общественном месте в парандже или никабе, открыла лицо. В случае отказа выполнить это требование, ей может быть запрещен вход в здание и грозить штраф от 150 евро. Запрет распространяется также на мотоциклетные интегральные шлемы и балаклавы, пишет Deutsche Welle.
Впрочем, до сих пор неясно, будет ли запрет действовать в полной мере. Некоторые учреждения, в частности, больницы, общественный транспорт и полиция уже заявили, что не будут его придерживаться.
Спор о введении запрета на ношение элементов одежды, закрывающих лицо, велся в Нидерландах на протяжении 14 лет. Первой закрывать лицо в общественных местах запретила Франция в 2011 году. Аналогичные меры действуют также в Дании, Бельгии, Болгарии и Австрии. В Германии запрет на ношение головных уборов и одежды, закрывающих лицо, действует лишь частично.