ՌԴ Քննչական կոմիտեն գործ չի հարուցել Միխայիլ Խաչատուրյանի դեմ, որի սպանության մեջ են մեղադրվում նրա դուստրերը: Այդ մասին հայտնել է փաստաբան Ալեքսեյ Պարշինը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Սկզբից քննիչը պետք է որոշում կայացնի Խաչատուրյանի մահվան կապակցությամբ քրգործ հարուցելուց հրաժարվելու մասին: Դա արդարացնող որոշում չէ, քանի որ այնտեղ թվարկված չեն այն հանցագործությունները, որոնք նա կատարել է, որպես հաստատված փաստ»,-ասել է փաստաբանը:
Ըստ նրա, եթե հարազատները չհամաձայնվեն այդ որոշմանը, ապա քրգործ կհարուցվի հանգուցյալի արդարացման և նրա անմեղությունը ապացուցելու նպատակով:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ քննությունը ստուգում է՝ արդյոք Միխայիլ Խաչատուրյանը բռնաբարել է դուստրերին: Ըստ փաստաբանի, Խաչատուրյանի գործողությունները ստուգում են՝ հայտնաբերելու համար հանցագործությունների հատկանիշներ, որոնք սահմանված են ՌԴ ՔՕ 117, 132 և 133 հոդվածներով՝ խոշտանգում և սեռական հանցագործություններ:

2 Август 2019 - 10:59 AMT
Следственный комитет РФ не стал возбуждать дело против Михаила Хачатуряна, в убийстве которого обвиняются три его дочери, но это не реабилитирующее обстоятельство. Об этом сообщил адвокат Алексей Паршин, пишет РИА Новости.
«Сначала следователь должен вынести постановление об отказе в возбуждении уголовного дела в связи со смертью. Это постановление не реабилитирующее, так как в нем перечислены преступления, которые он совершил, как установленный факт», – сказал адвокат.
По его словам, если родственники не согласятся с таким постановлением, то с целью реабилитации умершего и доказывания его невиновности уголовное дело будет возбуждено.
Ранее сообщалось, что следствие проверяет, насиловал ли Михаил Хачатурян своих дочерей. По словам адвоката, действия Михаила Хачатуряна проверяют на признаки преступлений, предусмотренных статьями УК РФ 117, 132 и 133 – истязание и сексуальные преступления.