5 Օգոստոս 2019 - 07:30 AMT
Մոտ 50 շաման ՌԴ-ից, Գերմանիայից, Մոնղոլիայից և Լեհաստանից Բայկալի Օլխոն կղզում ծիսական արարողություն են կատարել՝ խնդրելով աստվածներին դադարեցնել տայգայի հրդեհներն ու ջրհեղեղները: Այդ մասին հայտնել է շամանների «Տենգերի» միջազգային կազմակերպությունը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Թայլագանն ավարտվել է: Եղել է հզոր էներգետիկա: Ծեսին մասնակցել է մոտ 50 շաման Մոնղոլիայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից և, բնականաբար, Բուրյաթիայից: Եղել է զոհաբերություն սննդի տեսքով,-ասել է զրուցակիցը:
Թայլագանը մի ծես է, որը կատարում է շամանը՝ խնդրելով աստվածներին հեռու վանել աղետներն ու դժբախտությունները:
Սիբիրում անտառային հրդեհների մակերեսը կազմում է 3 մլն հա: 4 սուբյեկտում՝ Իրկուտսկի շրջանում, Կրասնոյարսկի երկրամասում, Բուրյաթիայում և Յակուտիայում արտակարգ իրավիճակ է հայտարարվել:

Около 50 шаманов из России, Германии, Монголии и Польши провели на острове Ольхон на Байкале обряд с просьбой к богам прекратить таежные пожары и наводнения. Об этом сообщили в межрегиональной организации шаманов «Тэнгери», пишет РИА Новости.
«Тайлаган завершен. Была очень мощная энергетика. В обряде участвовали около 50 шаманов из Монголии, Польши, Германии и естественно из Бурятии. Было жертвоприношение в виде еды», – сказал собеседник агентства.
Тайлаган – это обряд, совершаемый шаманом, который просит у богов благополучия и отвадить беды и несчастия.
Площадь лесных пожаров в Сибири составляет около трех миллионов гектаров. В четырех субъектах: Иркутской области, Красноярском крае, Бурятии и Якутии — объявлен режим ЧС.