8 Օգոստոս 2019 - 06:39 AMT
Օգոստոսի 7-ին Ղրղզստանի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները սկսել են երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևին ձերբակալելու գործողությունը: Նրան կասկածում են կոռուպցիայի մեջ և զրկել են անձեռնմխելիությունից: Սակայն, նախկին նախագահի կողմնակիցները Կոյ Տաշ գյուղում դիմադրություն են ցույց տվել, որի հետևանքով հատուկ նշանակության ջոկատի 1 զինծառայող զոհվել է, 52 մարդ վիրավորվել: Նախկին նախագահին ձերբակալել չի հաջողվել:
Նախկին նախագահ Ատամբաևը խոստովանել է, որ անձամբ է կրակել գրոհողների վրա: Այդ մասին նա օգոստոսի 8-ին ասել է լրագրողներին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Իմ կողմնակիցները զենք չունեին, ես անձամբ եմ կրակել հարձակման ժամանակ»,-ասել է նա: Սակայն, Ատամբաևը հավաստիացրել է, որ «ջանում էր մարդկանց վրա չկրակել»: Ըստ նրա, նա պատրաստ է աջակցել «Ալֆա» ջոկատի մարտիկների ազատմանը, որոնց իր կողմնակիցները պահում են նախկին նախագահի տանը:
Ղրղզստանի նախագահ Սոորնբայ Ժենեբեկովը հայտարարել է, որ Ատամբաևը խախտել է սահմանադրությունը՝ զինված դիմադրություն ցույց տալով ուժայիններին: Նախկին նախագահը հայտարարել է, որ մտադիր է իր կողմնակիցներին հանրահավաքի դուրս բերել Բիշքեկում:

Экс-президент Киргизии Алмазбек Атамбаев признался, что вел стрельбу по атакующим его дом бойцам спецназа. Об этом он заявил 8 августа журналистам.
«У моих сторонников оружия не было, я лично стрелял во время нападения», – сказал он. Однако при этом Атамбаев заверил, что он «старался не попадать» в людей, пишет ТАСС.
По его словам, он также готов содействовать освобождению задержанных его сторонниками во время штурма бойцов спецподразделения «Альфа», которые сейчас находятся под охраной в доме экс-президента.
7 августа спецназ Киргизии начал операцию по задержанию экс-президента страны Алмазбека Атамбаева, подозреваемого в коррупции и лишенного неприкосновенности. Однако его сторонники в селе Кой-Таш оказали сопротивление, в ходе операции погиб один сотрудник спецназа, 52 человека получили ранения. Задержать бывшего главу государства, неоднократно отвергавшего все обвинения в свой адрес, не удалось. Президент Киргизии Сооронбай Жээнбеков заявил, что Атамбаев нарушил конституцию, оказав вооруженное сопротивление силовикам. Экс-президент сообщил о планах вывести своих сторонников на митинг в Бишкеке.