Ղրղզստանի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը այդ երկրի Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի մեկուսարանում է, որտեղ կմնա մինչև օգոստոսի 26-ը: Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Սերգեյ Սլեսարևը:
Ըստ նրա, նախկին նախագահին նախնական մեղադրանք է ներկայացվել քրեական հեղինակություն Ազիզ Բատուկաևին ապօրինի ազատ արձակելու վերաբերյալ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Օգոստոսի 7-ին Ղրղզստանի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները սկսել են երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևին ձերբակալելու գործողությունը: Նրան կասկածում են կոռուպցիայի մեջ և զրկել են անձեռնմխելիությունից: Սակայն, նախկին նախագահի կողմնակիցները Կոյ Տաշ գյուղում դիմադրություն են ցույց տվել, որի հետևանքով հատուկ նշանակության ջոկատի 1 զինծառայող զոհվել է, 52 մարդ վիրավորվել: Նախկին նախագահին ձերբակալել չի հաջողվել:Ատամբաևը խոստովանել է, որ անձամբ է կրակել գրոհողների վրա: Այդ մասին նա օգոստոսի 8-ին ասել է լրագրողներին:
Օգոստոսի 8-ի առավոտյան բախումները վերսկսվել են, տուժածների թիվը հասել է 80-ի: Երկար բանակցություններից հետո Ատամբաևը հանձնվել է, նա տեղափոխվել է Բիշքեկ:
Ատամբաևը գլխավորել է Ղրղզստանը 2011-2017թթ.: Նա կամավոր է փոխանցել իշխանությունը Ժեենեբեկովին: Հունիսին խորհրդարանը մեղադրանքների ցուցակ է ներկայացրել Ատամբաևի դեմ դատախազությանը: Համարվում է, որ Ատամբաևը կարող է առնչություն ունենալ կոռուպցիային Բիշքեկի արդիականացման ժամանակ, քրեական հեղինակություն Բատուկաևին ապօրինի ազատելու մեջ: Ատամբաևին զրկել են անձեռնմխելիությունից:

9 Август 2019 - 08:35 AMT
Экс-президента Киргизии Алмазбека Атамбаева поместили в СИЗО Госкомитета Нацбезопасности до 26 августа. Об этом сообщил его адвокат Сергей Слесарев, пишет РИА Новости.
По его словам, бывшему главе государства предъявили предварительные обвинения по делу о незаконном освобождении криминального авторитета Азиза Батукаева.
Ранее киргизские спецслужбы начали операцию по задержанию Атамбаева в его резиденции в Кой-Таше. У дома бывшего президента собрались сотни его сторонников, спецназ применил против них светошумовые гранаты и резиновые пули, а те открыли ответный огонь. Задержать Атамбаева не удалось.
С утра столкновения сторонников экс-президента и силовиков возобновились. Количество пострадавших возросло до 80 человек, один боец спецназа погиб. После продолжительных переговоров Атамбаев сдался. В сопровождении советников Фарида Ниязова и Кундуз Жолдубаевой его привезли в Бишкек.
Алмазбек Атамбаев возглавлял Киргизию с 2011 по 2017 год. Он добровольно передал власть своему преемнику и соратнику Сооронбаю Жээнбекову по итогу выборов. В конце июня парламент направил в прокуратуру список обвинений в адрес экс-президента. По версии ведомства, Атамбаев может быть причастен к коррупции при модернизации ТЭЦ Бишкека, освобождению криминального авторитета Азиза Батукаева по поддельным медсправкам и другим преступлениям. Позднее его лишили неприкосновенности.