10 Օգոստոս 2019 - 09:24 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը «հիանալի» նամակ է ստացել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինից: Նա նշել է, որ հանդիպում է ակնկալում նրա հետ:
«Ես երեկ հիանալի նամակ եմ ստացել Կիմ Չեն Ինից, շատ դրական նամակ: Կարծոմ եմ, մենք կրկին կհանդիպենք: Կիմ Չեն Ինը 3 հիանալի էջ է գրել»,-ասել է Թրամփը, գրում է «Կոմերսանտը» AFP-ի վրա հղումով:
Նա հավելել է, որ նամակը «շատ անձնական է»: «Կիմ Չեն Ինին չեն ուրախացնում հրթիռների գործարկումները, դրանք փոքր փորձարկումներ էին, նա գրել է այդ մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ մեծ ապագա է կանխատեսում Հյուսիսային Կորեայի համար«,-ասել է Թրամփը:
Վերջին 2 շաբաթում Հյուսիսային Կորեան 4 անգամ բալիստիկ հրթիռներ է արձակել՝ հուլիսի 31-ին, օգոստոսի 1-ին, 2-ին և 6-ին:
Թրամփն ԱՄՆ առաջին նախագահն է, որն այցելել Հյուսիսային Կորեա: Գագաթնաժողովը հաջողվել է կազմակերպել 24 ժամում՝ Թրամփը Կիմ Չեն Ինին հանդիպելու ցանկության մասին հայտնել էր Twitter-ով: Հանդիպման արդյունքում կողմերը պայմանավորվեցին աշխատանքային խումբ ստեղծել փակուղուց դուրս գալու համար:

Президент США Дональд Трамп получил «прекрасное» письмо от северокорейского лидера Ким Чен Ына. Он отметил, что ожидает с ним встречи.
«Я получил вчера прекрасное письмо от Ким Чен Ына, очень позитивное письмо. Полагаю, мы снова встретимся. Ким Чен Ын написал три замечательные страницы»,— сказал Трамп, пишет «Ъ» со ссылкой на AFP.
Он добавил, что письмо «очень личное». «Ким Чен Ын не рад запускам ракет, это были небольшие испытания, об этом он написал, а также о том, что видит у КНДР большое будущее»,— добавил президент США. Трамп не назвал предположительную дату встречи.
За последние две недели КНДР совершила четыре запуска баллистических ракет за последние две недели. Запуски произошли 31 июля 1, 2 и 6 августа.
Трамп стал первым президентом США, побывавшим в КНДР. Организовать саммит удалось приблизительно за сутки: Дональд Трамп сообщил Ким Чен Ыну о своем желании увидеться через Twitter. По итогам встречи стороны договорились создать рабочую группу по выходу из тупика, в котором оказались переговоры двух стран. Госсекретарь США Майк Помпео сказал, что переговоры с КНДР по вопросам денуклеаризации могут возобновиться в июле.