10 Օգոստոս 2019 - 09:51 AMT
ՌԴ Արխանգելսկի շրջանի ռազմական զորավարժարանում պայթյունի հետևանքով զոհվել է «Ռոսատոմի» 5 աշխատակից, ևս 3-ը վնասվածքներ և ծանրության տարբեր աստիճանների այրվածքներ է ստացել: Ավելի վաղ ՌԴ ՊՆ-ն հայտնել էր 2 զոհի և 6 վիրավորի մասին:
Ինչպես ասել են «Ռոսատոմում», պայթյունը տեղի է ունեցել հեղուկային ռեակտիվ շարժական սարքում սնուցման աղբյուրների իզոտոպային ուղեկցության հետ կապված ինժեներատեխնիկական աշխատանքների ժամանակ, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
Օգոստոսի 8-ին պայթյուն էր տեղի ունեցել Սեվերոդվինսկի զինվորական կայազորում, որտեղ նույնպես հեղուկային ռեկատիվ շարժիչի փորձարկումներ են անցկացվել: Այլ մանրամասներ չեն հայտնվել: Միջադեպից հետո, Սեվերոդվինսկում, որը պատահարի վայրից 40 կմ հեռավորության վրա, գրանցվել էր ռադիացիոն ֆոնի կարճաժամկետ բարձրացում: Քաղաքի իշխանությունները հայտարարել են, որ քաղաքի բնակչության համար վտանգ չկա:
Օգոստոսի 9-ին տեղական ԶԼՄ-ները հայտնեցին, որ պայթյունից հետո Արխանգելսկում և Սեվերոդվինսկում կտրուկ աճել է յոդ պարունակող միջոցների սպառումը: Աժիոտաժը սկսվել է օգոստոսի 8-ի երեկոյան՝ մարդիկ սկսել են հաբերով յոդ գնել, յոդոմարին, սովորական յոդ և յոդացված կալիում: Համարվում է, որ յոդ պարունակող միջոցները կարող են պաշտպանել օրգանիզմը ռադիոակտիվ իզոտոպների կուտակումից:

10 Август 2019 - 08:53 AMT
В результате взрыва на военном полигоне в Архангельской области РФ погибли пять сотрудников «Росатома», еще трое получили травмы и ожоги различной степени тяжести. Об этом сообщается на сайте госкорпорации. Ранее Министерство обороны сообщало о двоих погибших и шестерых раненых.
Как уточнил «Росатом», взрыв произошел во время работ, связанных с инженерно-техническим сопровождением изотопных источников питания на жидкостной реактивной двигательной установке. Госкорпорация выразила соболезнования семьям погибших и пообещала оказать им необходимую помощь, пишут «Ведомости».
Взрыв на территории воинской части, расположенной неподалеку от Северодвинска, произошел 8 августа. Министерство обороны РФ сообщило, что на полигоне проводились испытания жидкостного реактивного двигателя. Других подробностей в сообщении ведомства не было. По словам источника издания в оборонной промышленности, испытывали двигатель корабельной ракеты, состоящей на вооружении ВМФ России.
После инцидента в Северодвинске, расположенном примерно в 40 км от места происшествия, было зафиксировано кратковременное повышение радиационного фона. Власти города заверили, что угрозы здоровью населения нет.
9 августа местные СМИ сообщили, что после взрыва на полигоне в аптеках Архангельска и Северодвинска резко вырос спрос на йодосодержащие препараты. Ажиотаж начался вечером 8 августа, люди раскупали йод в таблетках, йодомарин, обычный йод и йодистый калий. Есть теория, что йодосодержащие препараты способны защитить организм от накопления радиоактивных изотопов.