Հյուսիսային Կորեան վերջին 2 շաբաթում 5 անգամ հրթիռներ է արձակել: Փոքր հեռահարության 2 բալիստիկ հրթիռ է արձակվել օգոստոսի 10-ին Համհին քաղաքի մոտ: Այդ մասին հայտնել է Հարավային Կորեայի նախագահի աշխատասենյակը:
Հրթիռները, 400 կմ անցնելով 48 կմ բարձրության վրա, ընկել են Ճապոնական ծովը, իր հերթին հայտնել է Հարավային Կորեայի Շատբերի պետերի կոմիտեն:
Սեուլում հրթիռային գործարկումները կապում են այս պահին ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի համատեղ ընթացող զորավարժությունների հետ, գրում է Deutsche Welle-ն:
ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերն արգելում են Հյուսիսային Կորեային բալիստիկ հրթիռների փորձարկումները:
Մինչդեռ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ «հիանալի» նամակ է ստացել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինից: Նա նշել է, որ հանդիպում է ակնկալում նրա հետ:
Մինչ այս Հյուսիսային Կորեան 4 անգամ բալիստիկ հրթիռներ է արձակել՝ հուլիսի 31-ին, օգոստոսի 1-ին, 2-ին և 6-ին: Թրամփն ԱՄՆ առաջին նախագահն է, որն այցելել Հյուսիսային Կորեա: Գագաթնաժողովը հաջողվել է կազմակերպել 24 ժամում՝ Թրամփը Կիմ Չեն Ինին հանդիպելու ցանկության մասին հայտնել էր Twitter-ով: Հանդիպման արդյունքում կողմերը պայմանավորվեցին աշխատանքային խումբ ստեղծել փակուղուց դուրս գալու համար:

Северная Корея в пятый раз за последние две недели произвела ракетные запуски. Две баллистические ракеты меньшей дальности были запущены 10 августа близ города Хамхын на восточном побережье КНДР, сообщил офис президента Южной Кореи. Пролетев около 400 километров на высоте до 48 километров, они упали в Японское море, сообщил в свою очередь южнокорейский Комитет начальников штабов (КНШ).
В Сеуле связывают ракетные пуски КНДР с проходящими в данный момент совместными военными учениями США и Южной Кореи, пишет Deutsche Welle.
Пхеньян провел ракетные испытания 6 августа, также запустив две предполагаемые ракеты меньшей дальности спустя сутки после начала американо-корейских маневров. Ракетные пуски, по информации южнокорейских вооруженных сил, были произведены и 2 августа. Запуск двух ракет произошел в провинции Хамгён-Намдо.
25 июля Северная Корея запустила две баллистические ракеты, которые пролетели 430 километров в направлении Японского моря. Председатель Госсовета КНДР Ким Чен Ын заявил тогда, что ракеты были выпущены под его личным контролем и являлись «торжественным предупреждением» о военных учениях, запланированных в Южной Корее совместно с США. Аналогичный запуск состоялся 31 июля.
Резолюции СБ ООН запрещают Северной Корее любые испытания баллистических ракет. В то же время президент США Дональд Трамп неоднократно заявлял, что не считает ракетные запуски Пхеньяна преградой для новых переговорах по ядерной программе КНДР.