13 Օգոստոս 2019 - 09:31 AMT
Իրանը դեմ է գազատարի կառուցմանը Կասպից ծովում, քանի որ այն կարող է լուրջ վնաս հասցնել տարածաշրջանի էկոլոգիային: Այդ մասին, ըստ Իրանի կառավարական գործակալությունների, հայտարարել է Իրանի National Gas Company-ի ներկայացուցիչ Բեհրուզ Նամդարին: «Գազամուղի կառուցումը Կասպից ծովի արևելքից դեպի արևմուտք կարող է լուրջ վնաս հասցնել էկոլոգիային…Իրանը դեմ է դրա կառուցմանը»,-ասել է Նամդարին Կասպից ծովի տնտեսական համաժողովում, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Նա հիշեցրել է, որ Իրանն իր ենթակառուցվածքներն է առաջարկում գազը համաշխարհային շուկա հանելու համար:
Գազամուղի կառուցմանը դեմ է արտահայտնվել նաև Ռուսաստանը: ՌԴ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Սերգեյ Պրիխոդկոն հայտարարել է, որ «Կասպից ծովի եզակի էկոհամակարգի պահպանման շահերն, անկասկած, առաջնային են ցանկացած հիպոթետիկ տնտեսական նախագեծրի համեմատ», հայտնել էր ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՌԴ, Ադրբեջանի և Իրանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի, Իլհամ Ալիևի և Հասան Ռոուհանիի գագաթնաժողովը հետաձգվել է:
Ըստ 2018-ի օգոտոսի 12-ին ստորագրավծ Կասպի ծովի իրավական կարգավիճակի մասին կոնվենցիայի, նման նախագծերը պետք է համաձայնեցնեն միայն այն երկրները, որոնց տարածքային ջրերով անցնում է խողովակաշարը: Սակայն ավելի ուշ ՌԴ ԱԳՆ-ն պարզաբանել է, որ գազատարի անցկացումը կպահանջի «կասպյան հնգյակի» (ՌԴ, Ադրբեջան, Իրան, Ղազախստան և Թուրքմենստան) բոլոր անդամների համաձայնություևն, ըստ 2003թ. Թեհրանի կոնվենցիայի արձանագրության: Այսպիսով, թուրքմենական գազի Արևմուտք առաքումը հնարվոր է լինում միայն Ղազախստանի և ՌԴ տարածքով:

Россия и Иран выступили против строительства газопровода из Туркменистана через Азербайджан. Иран выступает против строительства газопровода в Каспийском море, так как он может нанести серьезный ущерб экологии региона, заявил представитель National Gas Company (Иран) Бехруз Намдари.
«Строительство газопровода с востока на запад Каспийского моря может нанести сильный ущерб экологии региона…. Иран выступает против его строительства», – заявил Намдари, выступая на Каспийском экономическом форуме, пишет Haqqin.az.
Он напомнил, что Иран предлагает соседям пользоваться его инфраструктурой – газопроводами и терминалами – для поставки газа на мировые рынки.
Это второе за сутки заявление, направленное против строительства Транскаспийского газопровода, по которому туркменский газ должен поступить через Азербайджан в Европу.
До этого первый заместитель главы аппарата правительства РФ Сергей Приходько заявил, что «интересы сохранения уникальной экосистемы Каспия имеют безусловный приоритет над любыми гипотетическими экономическими проектами».
Подписанная 12 августа 2018 года Конвенция о правовом статусе Каспийского моря предусматривает, что подобные проекты должны быть согласованы лишь между странами, через территориальные воды которых пройдет трубопровод. Однако позднее в МИД РФ пояснили, что прокладка газопровода потребует согласования со всеми странами «каспийской пятерки» (Россия, Азербайджан, Иран, Казахстан и Туркменистан) в соответствии с протоколом к Тегеранской конвенции 2003 года по оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте. Таким образом, единственными путями поставок туркменского энергоносителя на Запад пока остаются транзитные трубопроводы через территорию Казахстана и России.