Ուկրաինայի Հետաքննությունների պետական բյուրոյի քննիչները ստացել են դատարանի թույլտվությունը և երկրի նախկին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի հարցաքննությունը մտադիր են անցկացնել ստի դետեկտորի կիրառմամբ: Այդ մասին հայտնել է գերատեսչության մամուլի քարտուղար Անժելիկա Իվանովան:
Ըստ նրա, անկախ դատարանի թույլտվությունից, հարցաքննության համար հարկավոր է նաև Պորոշենկոյի համաձայնությունը: Ընդ որում պոլիգրաֆի կիրառմամբ հարցաքննությունը կարելի է անցկացնել միայն քննիչի աշխատասենյակում՝ մինչդատավարական քննության գաղտնիքի պահպանմամբ: Հարցաքննությունն ուղիղ եթերով, ինչպես առաջարկում էր Պորոշենկոն, անհնար է, ասել է Իվանովան, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
Օգոստոսի 12-ին Պորոշենկոն հարցաքննության է ներկայացել «Պրյամոյ» հեռուստաալիքի գնման ժամանակ հարկերից խուսափելու գործով: Նախկին նախագահը գրեթե 2 ժամ պատասխանել է քննիչի հարցերին: Զրույցից հետո գերատեսչության ղեկավար Ռոման Տուբան հայտարարեց, որ հնարավոր է՝ մյուս հարցաքննությունն անցկացվի պոլիգրաֆի կիրառությամբ: Պորոշենկոն իր հերթին հայտարարել է, որ չի վստահում քննության անաչառությանը: Նա համաձայն է ստի դետեկտորի կիրառմանը միայն եթե այն ուղիղ եթերով հեռարձակվի «Պրյամոյ» հեռուստաալիքով:
Պորոշենկոյի դեմ 11 քրգործ է հարուցվել: Ուկրաինայի դատախազ Յուրի Լուցենկոն ավելի վաղ պնդում էր, որ բոլոր գործերով նա որպես վկա է անցնում: Պորոշենկոն դա համարում է քաղաքական հետապնդում:

Следователи Государственного бюро расследований Украины (ГБР) получили разрешение суда вызвать на допрос с применением детектора лжи бывшего президента Петра Порошенко. Об этом сообщила пресс-секретарь ведомства Анжелика Иванова.
По ее словам, несмотря на разрешение суда, для проведения допроса также нужно получить согласие самого Порошенко. При этом допрос с применением полиграфа можно проводить только в кабинете следователя при соблюдении тайны досудебного следствия, отметила Иванова. Допрос в прямом эфире телеканала «Прямой» или любого другого, как ранее предлагал Порошенко, невозможен, сказала она, ишут «Ведомости».
Порошенко 12 августа явился на допрос в бюро по делу о возможном уклонении от налогов при покупке телеканала «Прямой». Бывший президент отвечал на вопросы следователя около двух часов. После беседы руководитель ведомства Роман Труба заявил, что на следующем допросе, возможно, будет применяться полиграф. В свою очередь Порошенко заявил, что не доверяет бюро и не верит в непредвзятость следствия. Бывший президент согласился на допрос с применением полиграфа, если его будут транслировать в прямом эфире телеканала «Прямой».
На Украине на сегодняшний день в отношении Порошенко расследуют 11 уголовных дел. По всем из них он является свидетелем, утверждал ранее генпрокурор Украины Юрий Луценко. Сам Порошенко не раз говорил, что расследования, начатые против него после окончания президентского срока, являются «политическим преследованием».