19 Օգոստոս 2019 - 07:25 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է, որ հետաքրքրվել է Դանիայից Գրենլանդիան գնելու հնարավորությամբ: Ըստ Թրամփի, «դա ռազմավարական տեսակետից հետաքրքիր է: Սակայն նա նաև հավելել է, որ «դա թիվ մեկ թեման չէ օրակարգում»,-գրում է ՌԲԿ-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ն ու Դանիան լավ դաշնակիցներ են, և Վաշինգտոնը պաշտպանում է Կոպենհագենին, որպես «մեծ աշխարհի մի մաս»: «Ըստ էության, դա անշարժ գույքի մեծ գործարք է»,-ասել է նա: Ըստ Թրամփի, Գրենլանդիայի պատկանելությունը Դանիային վնասում է այդ երկրին, որը տարեկան «գրեթե $700 մլն է կորցնում:
Նախագահը չի բացառել, որ կարող է քննարկել հարցը Դանիայի իշխանությունների հետ, եթե այցելի թագավորություն առաջիկա շաբաթվա ընթացքում:
Այն մասին, որ Թրամփը հետաքրքրված է Գրենլանդիան գնելու հարցով, օգոստոսի 16-ին հայտնել է The Wall Street Journal-ը: Գրենլանդիայի ԱԳ նախարար Անե Լոնե Բագգերը հայտարարել է, որ կղզու իշխանությունները համամիտ չեն այդ հարցադրմանը: Տեղի խորհրդարանի պատգամավոր Այա Հեմնից Լարսենը հայտարարել է, որ «Գրենլանդիան ապրանք չէ և Դանիան չի կարող այն վաճառել:
Գրենլանդիայի կառավարության մամուլի ծառայությունում ասել են, որ կղզին չի վաճառվում, սակայն իշխանությունները «պատրաստ են բանակցել այլ երկրների, այդ թվում ԱՄՆ հետ, համագործակցության մասին»;
Ներկայումս Գրենլանդիան լայն ինքնավարություն ունի, իսկ ձևականորեն պետության ղեկավար է համարվում Դանիայի թագուհին, իսկ որպես ազգային արժույթ շրջանառվում է դանիական կրոնը: Ընդ որում, կղզին, ի տարբերություն, Դանիայի, ԵՄ կազմում չէ:

Американский президент Дональд Трамп подтвердил, что интересовался приобретением Гренландии у Дании.
По словам Трампа, «стратегически это интересно». Однако он тут же добавил, что данная тема «не номер один в повестке дня», пишет РБК со ссылкой на Bloomberg.
Американский лидер отметил, что США и Дания — хорошие союзники, и Вашингтон защищает Копенгаген, как и «большую часть мира». «По сути, это крупная сделка с недвижимостью», — сказал он. По словам Трампа, владение Гренландией наносит ущерб Дании, которая «теряет почти $700 млн в год».
Президент не исключил, что может обсудить этот вопрос с датскими властями, если посетит королевство на этой неделе.
Об интересе Трампа к покупке Гренландии 16 августа сообщила The Wall Street Journal. Министр иностранных дел Гренландии Ане Лоне Баггер заявила, что власти острова не согласны с такой постановкой вопроса. Депутат местного парламента Айя Хемниц Ларсен отметила, что «Гренландия не является товаром и Дания не может продать ее».
В пресс-службе правительства Гренландии сказали, что остров не продается, однако власти «готовы к переговорам о сотрудничестве с другими странами, включая США».
В настоящее время Гренландия обладает широкой автономией, формально главой государства является датская королева, а в качестве национальной валюты используется датская крона. При этом остров не входит в ЕС в отличие от Дании.