21 Օգոստոս 2019 - 07:17 AMT
ՌԴ Քննչական կոմիտեի քննիչները Խաչատուրյան քույրերի փաստաբաններին են հանձնել պաշտոնական որոշումն առ այն, որ դուստրերին անարգելու և սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքով նրանց հոր՝ Միխայիլ Խաչատուրյանի դեմ քրգործ չի հարուցվի վերջինիս մահվան կապակցությամբ: Քննությունը հաստատել է անարգանքի փաստերը, գրում է «Կոմերսանտը» ուժային կառույցներում սեփական աղբյուրների վրա հղումով:
Միխայիլ Խաչատուրյանի դեմ քրգործ հարուցելուց հրաժարվելու մասին որոշումը կայացվել էր դեռևս հուլիսի ավարտին, սակայն միայն այժմ է հանձնվել աղջիկների պաշտպաններին:
Ըստ նախնական տեղեկատվության, Խաչատուրյան քույրերը, անկախ միմյանցից, դեռևս մայիսին դիմում էին գրել՝ խնդրելով քրգործ հարուցել իրենց հոր դեմ: Այդ օրվանից սկսած նախաքննությունը ստուգում էր նրանց շարադրած փաստերը՝ խոշտանգումներ, սեռական բնույթի բռնի գործողություններ, սեռական բնույթի գործողությունների պարտադրում:
Քննիչները հաստատված են համարել Միխայիլ Խաչատուրյանի միանգամից մի քանի այդպիսի գործողությունները, որոնք տեղի են ունեցել դեռևս 2014-ին, ինչպես իրենց բնակարանում, այնպես էլ այլ վայրերում: Որոշում էր կայացվել քրգործ չհարուցել մեղադրյալի մահվան կապակցությամբ: Որոշման մեջ նշված հանգամանքերը համարվում են ապացուցված փաստեր:
19-ամյա Անգելինա Խաչատուրյանի փաստաբան Ալեքսեյ Պարշինը վերջերս հայտարարել էր, որ ըստ ՔԿ-ի, «աղջիկները մի քանի տարի շարունակ ենթարկվել են սիստեմատիկ խոշտանգումների և սեռական ոտնձգությունների: Այդպիսով, ըստ իրավաբանի, «հաստատվել են նախկինում աղջիկների դիմումներում շարադրված փաստերը» և արդեն «ակնհայտ է», որ նրանք գործել են անհրաժեշտ ինքնապաշտպանության շրջանակում:
Նախաքննության նյութերի ուսումնասիրությունից հետո աղջիկների պաշտպանները կմիջնորդեն նրանց քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին: Եթե քննիչը մերժի, նրանք կդիմեն «համապատասխան ատյաններին»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն Խաչատուրյան քույրերի գործից առանձին վարույթ է առանձնացրել նրանց հոր՝ Միխայիլ Խաչատուրյանին առնչվող նյութերը:Քննիչները նրա գործողությունների մեջ դստրերին բռնության ենթարկելու և նրանց նկատմամբ սեռական բնույթի բռնի գործողություններ իրականացնելու հատկանիշներ են տեսել:

21 Август 2019 - 06:38 AMT
Следователи Следственного комитета России (СКР) вручили защитникам сестер Хачатурян, фигуранткам громкого дела об убийстве своего отца, официальное постановление об отказе возбудить в отношении него уголовное дело за истязание девушек и сексуальные домогательства в связи с его смертью. При этом сами факты издевательств следствие подтвердило, пишет «Коммерсантъ» со ссылкой на источники в силовых структурах.
Постановление об отказе в возбуждении уголовного дела в отношении Михаила Хачатуряна следователь ГСУ СКР вынес еще в конце июля, однако участвующим в деле адвокатам оно было официально вручено только на днях.
Согласно предварительной информации, все три сестры Хачатурян независимо друг от друга написали заявление с требованием возбудить уголовное дело в отношении их отца еще в мае этого года. С тех пор шла доследственная проверка по изложенным в их обращениях фактам, таким как истязания (ст. 117 УК РФ), насильственные действия сексуального характера (ст. 132 УК РФ) и понуждение к действиям сексуального характера (ст. 133 УК РФ).
Следователи посчитали установленными сразу несколько фактов подобных действий со стороны Михаила Хачатуряна к своим дочерям, которые происходили еще в 2014 году, причем как в их квартире, так и других местах. При этом, в соответствии с УПК (ст. 24), было вынесено решение об отказе в возбуждении дела по всем этим вопиющим фактам в связи со смертью подозреваемого. Это было сделано по нереабилитирующим его основаниям, а обстоятельства, указанные в постановлении, считаются установленными фактами.
Адвокат 19-летней Ангелины Хачатурян Алексей Паршин заявил изданию, что, по мнению СК, «девочки на протяжении нескольких лет подвергались систематическим истязаниям и сексуальным домогательствам». Таким образом, считает юрист, «нашли свое подтверждение ранее изложенные в показаниях и заявлениях девочек факты»; «уже очевидно», что они действовали в пределах необходимой самообороны.
После изучения материалов предварительного следствия защита девушек будет ходатайствовать о прекращении их уголовного преследования. Если следователь откажет, адвокаты пожалуются на его действия «в соответствующие инстанции».