Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին G8-ին ՌԴ-ի հնարավոր մասնակցության քննարկումների ֆոնին կրկին կոչ է արել վերադարձնել «օկուպացված Ղրիմը»: Այդ մասին նա գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում: Ըստ նրա, ՌԴ-ի հեռանալով G8-ում «ոչինչ չի փոխվել»:
Ըստ Զելենսկու, մարտական գործողությունների կասեցումը Դոնբասում և Ռուսաստանում պահվող Ուկրաինայի ավելի քան 100 քաղաքացու ազատ արձակումը «լուրջ ազդակ կլինեին աշխարհին, որ Ռուսաստանը պատրաստ է կրկին իր տեղը զբաղեցնել բարձր դիվանագիտության օրակարգում», գրում է «Վեդոմոստին»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ կցանկանար 2020-ին կրկին տեսնել Ռուսաստանին G8-ում: Այդ գաղափարը նա առաջարկել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին հեռախոսազրույցի ժամանակ: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն, իր հերթին, նշել էր, որ «G8-ին ՌԴ հնարավոր մասնակցության մասին խոսելուց առաջ հարկ կլինի իմանալ գագաթնաժողովի անդամ բոլոր երկրների կարծիքը: ՌԴ-ին հեռացրել են G8-ից 2014-ին, Ղրիմի հետ վերամիավորումից հետո:

Президент Украины Владимир Зеленский на фоне обсуждения возможного участия России в G8 снова призвал вернуть «оккупированный Крым». Об этом он написал на своей странице в Facebook. По его мнению, после исключения России из G8 «ничего не изменилось».
По мнению Зеленского, прекращение боевых действий в Донбассе и освобождение более 100 украинских граждан, удерживаемых в России, было бы «настоящим серьезным сигналом миру о том, что Россия готова вновь занять свое место в повестке дня высокой дипломатии», пишут «Ведомости».
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что хотел бы снова видеть Россию в G8 в 2020 году. Эту идею ему предложил президент Франции Эммануэль Макрон во время телефонного разговора. Пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков, в свою очередь, отметил, что «прежде чем говорить о возможности участия России в G8, необходимо узнать мнение всех стран – участниц саммита».
Россию исключили из G8 в марте 2014 года после присоединения Крыма, с тех пор саммиты стран проходят в формате G7. Перед саммитом в 2018 года Трамп предлагал допустить Россию к переговорам, но европейские страны выступили против этой идеи.