22 Օգոստոս 2019 - 12:59 AMT
Բրիտանական Channel 4-ը հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասին 3 սերիանոց փաստագրական սերիալ նկարահանելու մասին: Այն կոչվելու է «Պուտին. Ռուս լրտեսի պատմությունը»:
Հեռուստաալիքի պատվերով սերիալի արտադրությամբ կզբաղվի բրիտանական Rogan Productions ստուդիան, որը նախկինում արդեն գործակցել է Channel 4 և BBC-ի հետ: Նկարահանումներն անցնելու են ՌԴ-ում, ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում, այդ թվում Մեծ Բրիտանիայում, գրում է «Վեդոմոստին»:
Սերիալը նվիրված է լինելու նրան, թե «ինչպես են Պուտինի գիտելիքները լրտեսության ոլորտում և անձնական փորձն ազդել նրա քաղաքականության, Ռուսաստանի և ժամանակակից աշխարհի վրա, ասվում է հաղորդագրության մեջ: Այս պատմությունն «ինքը Պուտինն է պատմում, նրա մերձավորները և նրանք, ում վրա առավելապես ազդել են նրա գործողությունները»:
Սերիալի ռեժիսորն է Նիկ Գրինը: Նա ֆիլմեր էր նկարահանել Հին Հռոմի և Ռիչարդ Առյուծասրտի մասին BBC-ի և Discovery համար, փաստագրական սերիալ Հիսուս Քրիստոսի մասին CNN-ի համար, ինչպես նաև ֆիլմ խորհրդային շրջանի սուզանավորդ Վասիլի Արխիպովի մասին:

UK's Channel 4 will produce a ground-breaking three-part documentary series on Russian President Vladimir Putin, the channel said in a press release, Sputnik International reports.
"To understand what is happening in the world right now, it is necessary to understand Vladimir Putin. Putin has shown his staying power as one of the most formidable politicians of the 21st century. This series will explore how as a former spy he has redefined politics and the impact this has had globally", Executive Producer James Rogan said, as quoted in a press release.
According to the press release, the series will show how his power has changed the modern world.
"This landmark series will show how Putin brought his knowledge of spy-craft to define the presidency of a nuclear power … It will explore how Putin’s personal experiences have influenced his politics, how modern Russia has been created through an acute sense of betrayal, pride and anger, and how Putin's values have been exported around the world — from Crimea to Salisbury to Washington DC", the press release read.