26 Օգոստոս 2019 - 09:48 AMT
Հոնկոնգի ոստիկանությունն առաջին անգամ հրազեն է կիրառել ցուցարարներին ցրելու ժամանակ: Այդ մասին լրագրողներն է ասել ոստիկանության ներկայացուցիչը: Ոստիկանն օդ է կրակել, երբ նրան մի քանի ցուցարար է շրջապատել:
Նույն օրը Հոնկոնգի ոստիկանությունն առաջին անգամ ջրանետ մեքենաներ է կիրառել ցուցարարներին ցրելու համար: Արտոնված հանրահավաքի ժամանակ անկարգություններ են սկսվել, ակցիայի մասնկիցները սկսել են փակել փողոցներն ու բարիկադներ կառուցել, քարեր նետել ոստիկանների վրա, «Մոլոտովի կոկտեյլներ», գրում է Deutsche Welle-ն:
Ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել: Գրեթե 50 մարդ վնասվածք է ստացել, բերման է ենթարկվել 65 մարդա:
Հոնկոնգի բնակիչները բողոքում են արտահանձնման օրենքի ընդունման դեմ, որով հնարավոր կլինի արտահանձնում նաև Չինաստան, ինչը կնպաստի Պեկինի ազդեցության աճին տարածաշրջանում: Ցույցերը Հոնկոնգում շարունակվում են արդեն 3 ամիս: Ցուցարարները նաև պահանջում են ժողովրդավարական բարեփոխումներ, համըդհանուր ընտրական իրավունք, Հոնկոնգի վարչակազմի ղեկավար Քերրի Լամի հրաժարականը:

Полиция Гонконга впервые применила огнестрельное оружие во время разгона демонстрантов. Об этом журналистам рассказали представители полиции. Полицейский стрелял в воздух после того, как его окружили несколько демонстрантов.
Ранее в тот же день полиция Гонконга впервые применила водометы для разгона протестующих. Во время согласованного митинга начались беспорядки, участники акции начали блокировать улицы и возводить баррикады, кидать в полицейских булыжники и «коктейли Молотова», пишет Deutsche Welle.
Полиция применила слезоточивый газ. Почти 50 человек получили ранения, во время беспорядков были задержаны 65 человек. Протесты гонконгцев против закона об экстрадиции в Китай, а также в целом против растущего влияния Пекина в регионе, продолжаются три месяца.
Протестующие также требовали проведения демократических реформ, введения всеобщего избирательного права, отставки главы администрации Гонконга Кэрри Лам, а также независимого расследования случаев полицейского насилия на прежних акциях. Волна протестов стала крупнейшей за десятки лет, на них выходят сотни тысяч человек.