Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 2-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում ն Արցախի նախագահի աշխատակազմից:
Ուղերձում ասված է.«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Արցախի իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի Հանրապետության օրվա՝ մեր կարևորագույն պետական տոնի առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին մեր ժողովուրդն իրականություն դարձրեց իր բազմամյա նվիրական երազանքը՝ ինքնուրույն տնօրինել սեփական ճակատագիրը, ապրել ազատ ու անկախ հայրենիքում՝ պահելով ու փայփայելով ազգային արժեքներն ու ավանդույթները, հավատն ու լեզուն: Դա դժվարին, բայց և պատվաբեր ճանապարհ էր, որը մենք անցանք մայր Հայաստանի ու սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ ձեռք ձեռքի՝ միասին հաղթահարելով բոլոր դժվարություններն ու փորձությունները, միասին կերտելով մեծ հաղթանակներ»:
Նշվում է, որ այսօր էլ համատեղ ջանքերով հարթում ենք 28 տարի առաջ ընտրած ուղին՝ պաշտպանելով ու զարգացնելով Արցախի Հանրապետությունը, հետևողականորեն ու շարունակաբար ամրապնդելով անկախ ու ժողովրդավարական պետությունը, ամուր հիմք դնելով սերունդների հուսալի ապագայի համար:
«Թանկագի՛ն հայրենակիցներ,Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս հիշարժան տոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու մեծագույն հաջողություններ՝ ի փառս մեր հայրենիքի բարգավաճման ու ժողովրդի բարօրության»,-ասվում է ուղերձում:

2 Сентябрь 2019 - 07:41 AMT
Президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян 2 сентября направил поздравительное послание по случаю Дня Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
«От имени властей Арцаха и от себя лично сердечно поздравляю вас с Днем Республики Арцах – нашим важнейшим государственным праздником!
2 сентября 1991 года наш народ осуществил свою многолетнюю заветную мечту – самостоятельно распоряжаться собственной судьбой, жить на свободной и независимой родине, сохраняя и лелея национальные ценности и традиции, веру и язык.
Это был трудный, но славный путь, который мы прошли рука об руку с нашими сестрами и братьями из Армении и Диаспоры, вместе преодолевая все трудности и испытания, вместе одерживая большие победы», – говорится в послании.
Отмечается, что сегодня народ Арцаха совместными усилиями одолевает выбранный им 28 лет назад путь, защищая и развивая Республику Арцах, последовательно укрепляя независимое и демократическое государство, создавая крепкую основу для надежного будущего последующих поколений.
«Вновь поздравляю вас со знаменательным праздником и желаю мира, крепкого здоровья и больших успехов во имя процветания нашей родины и благополучия нашего народа!» – отметил Саакян.