9 Սեպտեմբեր 2019 - 11:14 AMT
Հունիսին և հուլիսին Ֆրանսիայում ռեկորդային շոգից մոտ 1500 մարդ է մահացել: Մահացածներից կեսից ավելին 75 տարեկան և ավելի տարեց էին: Մահացածների թվում կային նաև երեխաներ, այդ մասին հայտնել է առողջապահության նախարար Անյես Բյուզեն: Սակայն ընդհանուր առմամբ շոգից մահացածների քանակը գրեթե 10 անգամ պակաս է եղել 2003-ի ամռան ցուցանիշից, երբ բարձր ջերմաստիճանի պատճառով մոտ 15 հազար մարդ մահացավ, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ամռանը Ֆրանսիայում 2 չափազանց շոգ շրջան եղավ: Հունիսի 28-ին գրանցվեց ռեկորդային 46 աստիճան տաքություն: Ցուցանիշը գրանցվել է հարավային Վերարգ քաղաքում: Բացի այդ, 45 աստիճան է գրանցվել Ֆրանսիայի հարավի մյուս բնակավայրերում:
2003-ի շոգ ամառվանից հետո Ֆրանսիայի կառավարությունն անվտանգության բազում միջոցներ է ձեռնարկել: Մասնավորապես, փարիզյան մետրոյում մի քանի լեզվով հայտարարությունները հիշեցնում էին մարդկանց, որ հարկավոր է բավարար քանակի ջուր խմել և հատուկ ուշադրություն դարձնել տարեցներին ու երեխաներին:

Во Франции в июне и июле 2019 года в результате сильной жары умерли около 1500 человек.
Возраст половины из них превышал 75 лет, среди умерших были и дети, сообщила министр здравоохранения Аньес Бюзен. Однако общее число умерших из-за жары оказалось почти в 10 раз ниже, чем летом 2003 года, когда высокие температуры спровоцировали смерть около 15 тысяч человек, пишет Deutsche Welle.
Летом во Франции были зафиксированы два чрезмерно жарких периода. 28 июня был побит температурный рекорд – 46 градусов тепла. Показатель был зафиксирован на юге страны, в городе Верарг (30 км от Монпелье). Кроме того, 45-градусная отметка была преодолена в других населенных пунктах на юге Франции.
После жаркого лета 2003 года правительство Франции приняло многочисленные меры безопасности. В частности, в парижском метро объявления на нескольких языках напоминали людям, что нужно пить достаточно воды и уделять особое внимание старикам и детям.