19 Սեպտեմբեր 2019 - 07:41 AMT
Հայաստանն Իսրայելում ու Եթովպիայում ռեզիդենտ դեսպան ու դեսպանություն կունենա։ Համապատասխան որոշումները սեպտեմբերի 19-ի նիստին հավանության է արժանացրել ՀՀ կառավարությունը։
ՀՀ-ն ու Իսրայելը դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն 1992 թ-ից, սակայն ներկայացված են եղել ոչ ռեզիդենտ դեսպաններով։ Իսրայելում կա հայկական մեծ համայնք, բացի այդ՝ երկիրն Ադրբեջանին զենքի խոշորագույն մատակարարներից է։
Նախագծի հիմնավորումում նշվում է, որ կարևորվում է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում (2019թ. վերջ, 2020թ. սկիզբ) Թել Ավիվում ՀՀ դեսպանությունը ստեղծելը:
«Իսրայելում ՀՀ դեսպանություն ստեղծելը, և այդպիսով երկկողմ հարաբերություններին նոր զարկ տալը ուղղված է տարածաշրջանում Հայաստանի շահերն առավել արդյունավետ պաշտպանելուն: Դեսպանություն հիմնելը միտված է նաև պետական մակարդակով ներգրավվելու բազմադարյա հայկական ներկայության, հարուստ պատմա-մշակութային ժառանգության, Հայ առաքելական եկեղեցու՝ Սուրբ վայրերի իրավատեր լինելու պահպանմանը», – գրված է նախագծի հիմնավորումում։
Նիստի ժամանակ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ կոնկրետ ժամկետներ նշելը վաղաժամ է, քանի որ դեռ քննարկվելու հարցեր կան։
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը հետաքրքրվել է՝ կոնկրետ որտեղ է բացվելու դեսպանատունը։ Մնացականյանը նշել է, որ տեղն ընտրվելու է, հաշվի առնելով ՀՀ՝ նախկինում բազմիցս արտահայտած դիրքորոշումը (Իսրայելը մայրաքաղաք է համարում Երուսաղեմը, սակայն միջազգային հանրության մեծ մասն, այդ թվում՝ ՀՀ-ն, մայրաքաղաք է համարում Թել Ավիվն ու տեղակայում է դեսպանություններն այնտեղ – խմբ․): Մնացականյանը նաև ասել է, որ Իսրայելի դեսպանատուն ՀՀ-ում դեռ չի բացվում, սակայն այդ ուղղությամբ էլ է վարվելու երկխոսություն։

19 Сентябрь 2019 - 08:59 AMT
Армения открывает посольства в Израиле и Эфиопии. Соответствующие решения были одобрены 19 сентября на заседании правительства РА.
В обосновании законопроекта придается важность открытию посольства РА в Тель-Авиве как можно скорее – в конце 2019 года-начале 2020 года.
«В контексте обеспечения устойчивого развития армяно-израильских двусторонних отношений придается важность как можно скорейшему открытию посольства Армении в Тель-Авиве. Необходимость основания дипломатического представительства Республики Армения в Израиле также обусловлена тем обстоятельством, что в ближневосточном регионе Израиль является важным геополитическим актором, проводимая которым политика напрямую влияет на переформирование и стабильность этого региона», – говорится в проекте.
В ходе заседания глава МИД РА Зограб Мнацаканян отметил, что пока говорить о конкретных сроках рано, так как есть еще вопросы для обсуждения.
На вопрос министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна, откроет ли Израиль одновременно посольство в Армении, министр иностранных дел сказал, что это входит в повестку диалога, но открытие армянского посольства не будет обусловлено тем обстоятельством, откроет ли Израиль посольство в РА.