Ադրբեջանի ԶՈւ դիվերսիոն գործողությունների պատճառով զոհված ադրբեջանցու դին սեպտեմբերի 23-ին դուրս է բերվել չեզոք գոտուց և վերադարձվել Ադրբեջանին։ Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
«Երեկ մեր կազմակերպությունը կողմերի համաձայնությամբ մասնակցել է մարմնի դուրս բերման գործողությանը»,-ասել է Զառա Ամատունին։
Սեպտեմբերի 22-ին՝ ժամը 16։15-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավ-արևելյան հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ։ՊԲ դիրքապահ անձնակազմի գրագետ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդը, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը։ ՊԲ-ն որևէ կորուստ չի ունեցել։
Ադրբեջանական կողմը դիմել էր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին` ադրբեջանցի զինծառայողի դիակը չեզոք գոտուց վերադարձնելու նպատակով։

24 Сентябрь 2019 - 09:40 AMT
Тело азербайджанского военнослужащего 23 сентября было эвакуировано с нейтральной зоны в Арцахе. Об этом PanARMENIAN.Net сообщила руководитель программ по коммуникации офиса МККК в Армении Зара Аматуни.
«Вчера наша организация по согласию сторон приняла участие в операции по эвакуации тела погибшего азербайджанца», – отметила Аматуни.
22 сентября, около 16:15, ВС Азербайджана предприняли попытку диверсиеооного проникновения в воинскую часть Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), дислоцированной в юго-восточном направлении линии соприкосновения арцахских и азербайджанских сил.
В результате грамотных действий Армии обороны НКР противник был отброшен на исходные позиции, оставив в нейтральной зоне один труп. ВС Арцаха потерь не понесли.