3 Հոկտեմբեր 2019 - 13:54 AMT
Հոկտեմբերի 2-ի երեկոյան Փարիզում հազարավոր ոստիկաններ են մասնակցել բողոքի ցույցին՝ բողոքելով ցածր աշխատավարձերի, արտաժամյա աշխատանքի և ոստիկանների շրջանում ինքնասպանությունների աճի դեմ:
«Ցասման երթին» աջակցելու կոչով են հանդես եկել Ֆրանսիայի մի քանի արհմիություններ: Ըստ կազմակերպիչների, եթրին մասնակցել է մոտ 27,000 ոստիկան: Սա առաջին զանգվածային բողոքի ակցիան է Ֆրանսիայում ոստիկանների շրջանում 2001-ից ի վեր, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ֆրանսիայի ոստիկանությունը մեծ ճնշման է ենթրակվում 2018-ի նոյեմբերից ի վեր, երբ սկսվեցին «դեղին բաճկոնների» ակցիաները, որոնք գրեթե հենց սկզբից ուղեկցվում են ոստիկանության հետ բախումներով և վանդալիզմով: Այդ ժամանակահատվածում ոստիկանների ավելի քան 50 ինքնասպանություն է գրանցվել:
Ֆրանսիայի ՆԳՆ ղեկավար Քրիստոֆեր Կաստաները հայտարարել է, որ հասկանում է ոստիկանների մտահոգությունը: Նա խոստացել է 2020-ին 5 տոկսով ավելացնել իրավապահ մարմինների բյուջեն և 1400-ով ավելացնել հաստիքները ոստիկանությունում:

Тысячи сотрудников французской полиции вышли вечером 2 октября на улицы Парижа, протестуя против низких зарплат, переработок и увеличения количества суицидов в их рядах.
Поддержать акцию «Марш ярости» с требованием улучшения условий труда на востоке столицы Франции призвали сразу несколько профсоюзов. По данным организаторов, в шествии приняли участие около 27 тысяч полицейских. Это первая массовая протестная мобилизация полицейских во Франции с 2001 года, пишет Deutsche Welle.
Французская полиция находится под давлением с начала протестов «желтых жилетов» в ноябре 2018 года. Почти с самого начала эти протестные акции сопровождались столкновениями с полицией, актами насилия и вандализма. По данным радиостанции Franceinfo, с начала этого года было зафиксировано 50 случаев суицида служащих полиции.
Министр внутренних дел Кристоф Кастанер заявил о том, что понимает беспокойство полицейских. Он пообещал увеличение бюджета правоохранительных органов на пять процентов в будущем году и увеличение штата полиции на 1400 рабочих мест.