Իրաքում բողոքի ցույցերի մասնակիցների թվում զոհերի թիվը հասել է 65-ի, վիրավորներինը` 2000-ի, հայտնում է Sky News Arabia-ն տեղական անվտանգության ուժերի և բուժաշխատողների վրա հղումով:
Ավելի վաղ Իրաքի աստղադիտարանի մարդու իրավունքների տնօրեն Մուսթաֆա Սահադունը հայտնել էր, որ զոհերի թիվը 50 է, վիրավորներինը` 1936, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բողոքները սկսվել են հոկտեմբերի 1-ի Բաղդադում, հոկտեմբերի 2-ին դրանք արդեն ոչ միայն մայրաքաղաքում էին, այլ նաև որոշ շրջաններում: Ցուցարարները պահանջում են կառավարության հրաժարականը, ինչպես նաև կենսապայմանների բարելավում , պայքար կոռուպցիայի դեմ, խնդիրների լուծում առողջապահության, կրթութայն և այլ ոլորտներում:
Իշխանությունները գրեթե ամբողջովին անջատել են ինտերնետը: Փակ է Իրանի հետ սահմանը: Բողոքները շարունակվում են:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը կոչ է արել Իրաքի կառավարությանն ու ցուցարարներին երկխոսության գնալ:

Число погибших в результате протестов в Ираке со вторника увеличилось до 65 человек, передает Sky News Arabia со ссылкой на источники в местных силах безопасности и среди медиков.
Ранее директор Иракской обсерватории по правам человека Мустафа Саадун сообщил, что число погибших в ходе демонстраций в Ираке достигло 50 человек, раненых — 1936, пишет РИА Новости.
Протесты начались 1 октября в Багдаде, ко 2 октября они охватили не только столицу, но и несколько провинций. Демонстранты требуют отставки правительства, а также улучшения условий жизни, решения проблем в сфере здравоохранения, образования и на рынке труда, борьбы с коррупцией.
Власти полностью отключали доступ к интернету в Багдаде и ряде других районов в центре и на юге страны. Комендантский час, введенный в ночь на 3 октября в Багдаде, к вечеру охватил также провинции Наджаф, Майсан, Зи-Кар, Бабил, Васит. Закрыты КПП на границе с Ираном. При этом протесты не прекратились.