Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հոկտեմբերի 10-ին հայտարարել է, որ Անկարան «իրավունք ունի անդրսահմանային «Խաղաղության աղբյուր» գործողություն իրականացնել հարևան Սիրիայում 1998-ին Ադանայում երկու երկրների միջև կնքված համաձայնագրի շնորհիվ»:
«Ինչ վերաբերում է Սիրիայի օդային տարածքի օգտագործմանը, ապա այն հաստատ ԱՄՆ-ին չի պատկանում: Դա միջազգային տարածք է, դա Սիրիայի օդային տարածքն է: Եթե այն չի պատկանում ԱՄՆ-ին, ապա դրա օգտագործման հարցը որոշում է Ասադի ռեժիմը: ԱՄՆ-ին Սիրիա ռեժիմը չէ հրավիրել: Իսկ մենք այնտեղ ենք գտնվում համաձայնագրի շրջանակում (Անկարայի և Դամասկոսի միջև ստորագրված): Ըստ այդ պայմանագրի, եթե ռեժիմը միջոցներ չի ձեռնարկում ՔԱԿ դեմ, մեր զինվորականներն իրավունք ունեն հետապնդելու ահաբեկիչներին Սիրիայի տարածքում»,-ասել է Էրդողանը Yeni Safak թերթին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Էրդողանն անդրադարձել է նաև ԱՄՆ նախագահ Թրամփի՝ Թուրքիայի տնտեսությունը կործանելու սպառնալիքին:
«Ես այդ փաստը դիտարկում եմ որպես հայտարարություն որոշակի շրջանակներում լարվածությունը կանխելու համար: Փաստն այն է, որ այդ տարածքից դուրս են բերվում ԱՄՆ զորքերը, ինչը ցույց է տալիս նրանց իրական մտադրությունը: Նրանք մեզ ասել են, որ Թուրքիային դեմ դուրս չեն գա»,-ասել է Էրդողանը:

10 Октябрь 2019 - 07:10 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил 10 октября, что Анкара «имеет право проводить трансграничную операцию «Источник мира» в соседней Сирии благодаря соглашению, подписанному правительствами двух стран в городе Адана в 1998 году».
«Что же касается использования воздушного пространства над Сирией, то оно не принадлежит США. Это международное пространство, это сирийское воздушное пространство. Раз оно не принадлежит США, то вопрос о его использовании также решается режимом (президента Сирии Башара Асада). Они (США) находятся там (в Сирии) не по приглашению режима. А мы там находимся в рамках соглашения (подписанного между Анкарой и Дамаском) в Адане. Согласно этому договору, если режим не принимает меры против Рабочей партии Курдистана, то наши военные имеют право преследовать террористов (на территории Сирии)», – сказал Эрдоган в интервью газете Yeni Safak, пишет ТАСС.
Эрдоган также впервые прокомментировал заявления американского коллеги Дональда Трампа, который говорил о готовности Соединенных Штатов разрушить турецкую экономику, если Анкара начнет уничтожать курдов на севере Сирии.
«Я рассматриваю эти слова в качестве заявлений, которые делаются для того, чтобы предотвратить напряжение в определенных кругах. В настоящий момент тот факт, что оттуда (с сирийских территорий, где Турция проводит операцию) выводятся войска, демонстрирует истинные намерения (США). Они нам заявляли, что не будут выступать против Турции», – подчеркнул президент.