Արցախի ժողովուրդն անթերի է իրացրել իր ինքնորոշման իրավունքը, իրավունք, որին չի կարելի հակադրել որևէ միջազգային իրավունքի սկզբունք՝ ներառյալ տարածքային ամբողջականությանը: Այդ մասին Ստեփանակերտում ընթացող Արցախի բարեկամների համաժողովում ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Ինքնորոշման իրավունքն իրավունք է, որը գերակայում է ցանկացած այլ միջազգային փաստաթղթի հանդեպ։ Ուստի մեր բոլորի պարտքն է սատարել և առաջնորդվել Արցախի ժողովրդի կողմից հստակ արտահայտված ինքնորոշման իրավունքով»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Շավարշ Քոչարյանի խոսքով՝ Արցախի համագործակցությունն իր բարեկամների հետ համագործակցություն է քաղաքակրթական ուժերի հետ։
«Այսօր խնդիր կա բոլոր քաղաքակրթական ուժերի համատեղ ջանքերով միասնական լինել, որպեսզի չկարողանա գլուխ բարձրացնել հակաքաղաքակրթությունը։ Հակաքաղաքակրթական ուժերն անընդհատ խոչընդոտ են հանդիսանում մարդկության զարգացման համար։ Հայ ժողովուրդը դա շատ լավ զգացել է իր մաշկի վրա. վկա են այն դաժանությունները, որ մենք տեսանք Հայոց ցեղասպանության օրերին։ Այսօր էլ քաղաքակրթական և հակաքաղաքակրթական ուժերի բախումը տեսնում ենք Մերձավոր Արևելքում, որտեղ իրենց բնօրրանում ոչնչացվում են ավանդական քաղաքակրթությունները, ժողովուրդներ, ազգեր, ցեղեր», – ասել է ՀՀ փոխարտգործնախարարը։
Ստեփանակերտում մեկնարկած «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովը:Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը համաժողովում հայտարարել է, որԱրցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել առանց նրա մասնակցության, և մեզ համար չի կարող լինել վերադարձ անցյալին՝ լինի դա կարգավիճակի թե սահմանների առումով

Народ Арцаха безупречно реализовал свое право на самоопределение, право, которому нельзя противопоставить принцип какого-либо международного права, включая и прежде всего территориальную целостность, заявил 11 октября заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян на международном Форуме друзей Арцаха «Сотрудничество во имя справедливости и мира» в Степанакерте.
«Право на самоопределение – это право, которое превалирует над любым другим международным документом. Посему наш долг – поддерживать и руководствоваться четко выраженным народом Арцаха правом на самоопределение», – отметил Кочарян, пишет Aysor.am.
По словам Кочаряна, сотрудничество Арцаха с его друзьями является сотрудничеством с цивилизационными силами.
«Сегодня задача заключается в том, что всем этим цивилизационным силам совместными усилиями нужно объединяться, чтобы у антицивилизационных сил не было возможности поднять голову. Антицивилизационные силы постоянно препятствуют развитию человечества. Армянский народ очень хорошо почувствовал это на себе, свидетельством тому являются те зверства, которые мы видели в дни Геноцида армян. И сегодня мы видим столкновение цивилизационных и антицивилизационных сил на Ближнем Востоке, где уничтожаются колыбели традиционных цивилизаций, народов, наций, племен», – сказал заместитель министра иностранных дел Армении.