14 Հոկտեմբեր 2019 - 08:10 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավերով Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան հոկտեմբերի 15-ին պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան: Այս մասին տեղեկացնում են վարչապետի աշխատակազմից:
Համաձայն հաղորդագրության՝ դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի կունենա Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների առանձնազրույցը, այնուհետև՝ ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որից հետո երկու երկրների վարչապետները ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով:
Այցի ընթացքում Գեորգի Գախարիան հանդիպումներ կունենա նաև ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ:
Վրաստանի վարչապետը կայցելի նաև Ծիծեռնակաբերդի հուհաշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Գախարիայի տարածաշրջանային շրջագայությունը մեկնարկել է հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանից։ Հայաստանից հետո Վրաստանի վարչապետը կայցելի Թուրքիա։ Գեորգի Գախարիան 2017 թվակասին Երևան է այցելել Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարի, իսկ 2018 թվականին` ՆԳՆ ղեկավարի պաշտոնում։

По приглашению премьер-министра Армении Никола Пашиняна премьер-министр Грузии Георгий Гахария 15 октября с официальным визитом прибудет в Армению. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
После официальной церемонии встречи состоится беседа в формате тет-а-тет премьер-министров Армении и Грузии, затем – встреча в расширенном составе, по итогам переговоров премьеры двух стран выступят с заявлениями для представителей СМИ.
В ходе визита Георгий Гахария проведет встречу также с президентом РА Арменом Саркисяном, Католикосом всех армян Гарегином Вторым.
Премьер Грузии посетит Мемориальный комплекс Цицернакаберд, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.