Եվրամիությունը կոչ է արել Թուրքիային դադարեցնել միակողմանի ռազմական գործողությունները Սիրիայի հյուսիս-արևելքում և դուրս բերել զորքերը: Այդ մասին ասվում է անդամ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ:
«ԵՄ-ն դատապարտում է Թուրքիայի ռազմական գործողությունները, որոնք լրջորեն խախտում են ամբողջ տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը…Դա զգալիորեն բարդացնում է ՄԱԿ հովանու ներքո Սիրիայում խաղաղության հաստատմանն ուղղված քաղաքական գործընթացի հեռանկարները: Դա զգալիորեն խարխլում է մինչ օրս ԻՊ դեմ պայքարում գլոբալ կոալիցիայի ձեռք բերած առաջընթացը»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որը տարածել են Լյուքսեմբուրգում ԵՄ Խորհրդի ներկայացուցիչները, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ ԵՄ-ն «նախկինի պես սատարում է սիրիական պետության միասնությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը»:

Евросоюз настоятельно призвал Турцию прекратить односторонние военные действия на северо-востоке Сирии и вывести свои войска. Об этом говорится в согласованном 14 октября заявлении глав МИД.
«ЕС осуждает военные действия Турции, которые серьезно подрывают стабильность и безопасность всего региона… Это значительно усложняет перспективы политического процесса под руководством ООН по достижению мира в Сирии. Это также существенно подрывает прогресс, достигнутый до сих пор глобальной коалицией по борьбе с ИГ», – говорится в заявлении, распространенном представителями Совета ЕС в Люксембурге, пишет РИА Новости.
В нем отмечается, что ЕС «по-прежнему привержен единству, суверенитету и территориальной целостности сирийского государства».
Президент Турции Тайип Эрдоган 9 октября объявил о начале операции «Источник мира» на севере Сирии, направленной против запрещенной в Турции Рабочей партии Курдистана и ИГ. Турецкая авиация в тот же день нанесла удары по городу Рас эль-Айн и ряду других сирийских городов на границе двух стран.