17 Հոկտեմբեր 2019 - 07:23 AMT
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովն անուղղակիորեն խոստովանել է իր երկրում հայերի հանդեպ ռասիստականվերաբերմունքի փաստը, անկախ քաղաքացիությունից՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջան այցելող հայերի հետ տարբեր էքսցեսներ կարող են լինել:
«Իզվեստիային» տված հարցազրույցում դիվանագետը մեկնաբանել է բազում փաստերը, երբ ռուսաստանաբնակ հայերին կամ հայկական ազգանուն կրողներին թույլ չեն տվել մուտք գործել Ադրբեջան: Մամեդյարովը հայտարարել է, որ հայկական ազգանուն ունեցող ՌԴ քաղաքացիները կարող են այցելել Ադրբեջան, սակայն, նրանք պետք է նախապես տեղեկացնեն այդ մասին Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպանատանը՝ խուսափելու համար ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով երկրում առկա «էմոցիոնալ ֆոնից»:
«Մենք ասում ենք. եթե կան հայկական ազգանուններով ՌԴ քաղաքացիներ, որոնք ցանկանում են Ադրբեջան այցելել, ապա, ի սեր Աստծո, թող գան: Բայց պետք է նախապես տեղեկացնեն առնվազն մեր դեսպանատանը, քանի որ ՌԴ հետ գործում է առանց վիզաների ռեժիմը, սակայն նախապես ստացված տեղեկատվությունը թույլ կտա խուսափել որևէ էքսցեսից՝ հաշվի առնելով այն էմոցիոնալ ֆոնը, որ կա Ադրբեջանում հակամարտության առումով: Մենք մշտապես բավականին անկեղծ ենք խոսում այդ մասին ռուսական կողմի հետ»,-հայտարարել է Մամեդյարովը:
Ավելի վաղ ՌԴ քաղաքացի Քրիստինե Գևորգյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ նա 13 ժամ է անցկացրել Բաքվի օդանավակայանում՝ «տեղեկատվական և այլ մեկուսացման մեջ, նյարդային վիճակում»: Նա մտադիր էր ամանորյա արձակուրդն անցկացնել Ադրբեջանում, սակայն, նրան թույլ չեն տվել մուտք գործել երկիր: Գևորգյանը հայտնել է նաև, որ իրենից բացի ևս 2 ընտանիքի թույլ չի տրվել մուտքը երկիր անդամներից մեկի հայկական ազգանվան պատճառով: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դա որակել էր որպես «մասնավոր դեպքն ուռճացնելու փորձ»: Իսկ ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ նման մոտեցումը հայկական ծագումով ՌԴ քաղաքացիների հանդեպ անթույլատրելի է:
2017-ին ՌԴ քաղաքացի Վիկտորիա Ագոյանին թույլ չեն տվել մուտք գործել Բաքու, ուր նա ժամանել էր ուսանողական խմբի հետ որպես զբոսաշրջիկ: Մուքտը երկիր արգելվել էր նրան հայկական ազգանվան պատճառով:
2016-ի մայիսին հայկական ազգանունով 8-ամյա երեխային թույլ չեն տվել մուտք գործել Ադրբեջան: Դեպքը տեղի է ունեցել Բաքվի Հեյդար Ալիևի անվան օդանավակայանում: Տղայի անունն է Վարդանյան Լուկա Ռուբենի: «Հայրը ռուս է, մայրը` ռուս, իսկ երեխայի ազգանունը հայկական է: Բոլոր փաստաթղթերը, որ ծնողները ՌԴ քաղաքացիներ են, առկա են: Բայց հայերն Ադրբեջանում թշնամիներ են, ու երեխան հավանաբար ևս` 8 տարեկան երեխան»,-գրել էր վրդովված մայրը:
2011-ի հունիսին Bloomberg-ի ֆոտոլրագրող, ԱՄՆ և ՌԴ քաղաքացի Դիանա Մարկոսյանն արտաքսվել է Բաքվից Ստամբուլ հայկական ազգանուն ունենալու պատճառով:

17 Октябрь 2019 - 07:04 AMT
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров косвенно признал факт расистского отношения в стране к армянам вне зависимости от гражданства в стране, заявив, что с приезжающими в страну армянами могут произойти эксцессы.
В интервью «Известиям» дипломат прокомментировал факты недопуска в Баку множества россиян – этнических армян или носителей армянских фамилий. Мамедъяров заявил, что граждане РФ с армянскими фамилиями могут приехать республику, но им необходимо проинформировать об этом посольство страны в Москве, чтобы избежать «эмоционального фона» из-за карабахского конфликта.
«Мы говорим: если есть какие-то граждане России с армянскими фамилиями, которые хотят приехать в Азербайджан, — ради бога! Но пускай они заранее информируют как минимум наше посольство, потому что у нас с Россией безвизовый въезд, но информация, полученная заранее, позволит нам не допустить какие-либо эксцессы, учитывая эмоциональный фон в Азербайджане в отношении существующего конфликта. Мы всегда достаточно откровенно говорим на эту тему с российской стороной», – заявил Мамедъяров.
Ранее гражданка РФ Кристина Геворкян написала в Facebook о том, что провела 13 часов в международном аэропорту Гейдара Алиева в Баку "в информационной и какой-либо еще изоляции и на нервном пределе". Она хотела провести новогодние праздники в Азербайджане, но уже на паспортном контроле ее сразу остановили. Геворкян сообщила, что помимо нее еще две семьи не впустили в Баку из-за армянской фамилии одного из родственников. В МИД Азербайджана заявили, что инцидент с Геворкян – это попытка "раздуть какой-то частный случай", добавив, что проблем в азербайджано-российских отношениях нет. В МИД РФ заявили, что подход Баку к теме недопуска в страну россиян с армянскими корнями неприемлем.
В 2017-ом гражданка России Виктория Агоян не смогла пройти дальше аэропорта Баку, когда поехала туда как турист вместе с университетской группой. Пограничники бывшей советской республики запретили ей въезд на территорию своей страны из-за фамилии с армянским окончанием.
В мае 2016 года азербайджанские власти решили депортировать 8-летнего Луку Варданяна, прилетевшего из Москвы вместе со своей матерью – гражданкой Российской Федерации Кристиной Константиновой в Баку.
В июне 2011 года фотокорреспондент агентства Bloomberg, гражданка США и России Диана Маркосян была депортирована из Баку в Стамбул из-за армянского происхождения.