18 Հոկտեմբեր 2019 - 07:48 AMT
Հալեպում Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսության հետ համագործակցությամբ՝ հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ Հումանիտար առաքելության խմբի կողմից Հալեպի Զինվորական հոսպիտալին բժշկական պարագաներ են փոխանցվել։
Սիրիական զինվորական հոսպիտալի ղեկավարությունը երախտագիտություն է հայտնել հայ բժիշկներին՝ ոչ միայն տրամադրված բժշկական պարագաների, այլ նաև Հայկական ծերանոցում, Դարմանատուն ընկերաբժշկական կենտրոնում և մի շարք այլ բժշկական հաստատություններում ամենօրյա ռեժիմով ցուցաբերվող բժշկական օժանդակության համար, ասվում է «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ:
Զինվորական հոսպիտալի պետ, գեներալ Ֆայեզ ալ-Այուբիի խոսքով՝ հայաստանցի և սիրիացի բժիշկները համատեղ ջանքեր են գործադրում պատերազմի հետևանքով տուժածներին օգնելու համար. «Մեր հայ գործընկերները մարդասիրությամբ, մարդկայնությամբ և պրոֆեսիոնալ կերպով ամեն օր օգնություն են ցուցաբերում Սիրիայի ազգաբնակչությանը։ Ազգովի գնահատում ենք այս կարևոր քայլը, որ մեզ համար դժվար իրավիճակում հայերը կանգնեցին մեր կողքին»։
Հոսպիտալի տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ իշխանություններին, ինչպես նաև առողջապահական մարմիններին՝ մշտական աջակցության համար։

Гуманитарная миссия Армении в Сирии при взаимодействии с Генконсульством РА в Алеппо 17 октября передала военному госпиталю Алеппо медицинские принадлежности. Об этом сообщает Центр гуманитарного разминирования.
Руководство военного госпиталя выразило благодарность армянским врачам не только за предоставленные принадлежности, но и за ежедневное врачебное содействие, которое они оказывают в армянском доме престарелых, а также в ряде медучреждений.
По словам начальника военного госпиталя, генерала Фаэза аль-Аюби, армянские и сирийские врачи работают вместе, чтобы помочь пострадавшим от войны. «Наши армянские партнеры ежедневно с человечностью, гуманностью и профессионально оказывают помощь сирийскому населению. Мы высоко ценим тот факт, что армяне поддержали нас в этот сложный период», – отметил он.
Директор госпиталя поблагодарил власти Армении, а также органы здравоохранения за их постоянную поддержку.