Թուրքիայի Զինված ուժերը վերսկսել են հարձակումը սիրիական Ռաս էլ Այնի ուղղությամբ, չնայած ԱՄՆ հետ համաձայնությանը կրակի ժամանակավոր դադարեցման մասին: Այդ մասին հայտնել է Al Mayadeen հեռուստաալիքը՝ քրդական ուժերի աղբյուրների վրա հղումով:
Ըստ պետական SANA գործակալության, թուրքական զինուժը հրետակոծել է Ռաս էլ Այնի շրջանում գտնվող մի քանի գյուղ: Al Arabiya հեռուստաալիքը հայտնել է, որ Անկարայի կողմից կռվող սիրիական զինյալ ընդդիմության գրոհայինները հարձակվել են դեպի Ռաս էլ Այն շարժվող հումանիտար շարասյան վրա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Reuters գործակալությունն իրազեկել էր, որ քաղաքում վերսկսվել են գնդակոծություններն ու բախումները, լսվում են կրակոցներ, իսկ որոշ թաղամասեր պատված են ծխով:
Թուրքիայի իշխանությունները դեռևս չեն մեկնաբանել այս տեղեկատվությունը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ հոկտեմբերի 17-ին Անկարայում բանակցությունների արդյունքում ԱՄՆ-ն և Թուրքիան համաձայնության են եկել թուրքական ռազմական «Խաղաղության ակունք» գործողությունը Սիրիայի հյուսիսում դադարեցնելու մասին:Ինչպես ասվում է կողմերի համատեղ հայտարարության մեջ, Թուրքիան պարտավորվել է կասեցնել «Խաղաղության ակունք» գործողությունը, որպեսզի քրդական ջոկատները «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ուժերից», որոնց Անկարան համարում է շաղկապված ՔԱԿ հետ, 120 ժամվա (5 օրվա) ընթացքում կարողանան հեռանալ անվտանգության գոտուց:

Вооруженные силы Турции возобновили 18 октября атаки на город Рас-эль-Айн на северо-востоке Сирии, несмотря на соглашение о временном прекращении огня, достигнутое с США. С таким утверждением выступил телеканал Al Mayadeen со ссылкой на курдские источники.
По данным государственного сирийского агентства SANA, турецкие военные нанесли артиллерийские удары по нескольким деревням, расположенным в районе Рас-эль-Айна. Телеканал Al Arabiya передает, что боевики воюющих на стороне Анкары формирований вооруженной сирийской оппозиции атаковали гуманитарный конвой, направлявшийся в Рас-эль-Айн, пишет ТАСС.
Ранее агентство Reuters информировало о том, что в городе возобновились обстрелы и столкновения, слышна стрельба и виден дым от обстрела над несколькими городскими кварталами.
Власти Турции пока не комментируют эту информацию.
17 октября Соединенные Штаты и Турция по итогам переговоров в Анкаре достигли соглашения о приостановке турецкой операции «Источник мира» на севере Сирии. Турция согласилась на 120 часов прекратить огонь, чтобы курдские отряды, входящие в коалицию «Силы демократической Сирии», покинули район пограничной зоны безопасности, создаваемой Анкарой.