Բարսելոնայում ցուցարարները շրջափակել են քաղաքի ամենահայտնի տեսարժան վայրերից մեկը՝ «Սագրադա Ֆամիլիա» մայր տաճարը: Այդ մասին ասվում է տաճարի Twitter-ում:
«Քանի որ ցուցարարներն այժմ եկեղեցու առջև են և արգելափակել են մուտքը, չենք կարող երաշխավորել, որ այցելուները կկարողանան մտնել ներս»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ: Նշվում է նաև, որ եկեղեցին բաց կլինի, քանի դեռ դա անվտանգ է: «Սագրադա Ֆամիլիա» տաճարի աշխատակազմը հիշեցրել է, որ գնած տոմսը կարելի է փոխանակել կայքում, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
«Սագրադա Ֆամիլիան» գտնվում է Բարսելոնայի կենտրոնում: Այն սկսել են կառուցել 1882-ին ճարտարապետ Անտոնիո Գաուդիի նախագծով:Մայր տաճարի շինարարությունը շարունակվում է մինչ օրս, սակայն հիմնական մասը կառուցված է և այն հազարավոր տեղաբնակներ ու զբոսաշրջիկներ են այցելում:
Բողոքի ցույցերը Բարսելոնայում շարունակվում են արդեն մի քանի օր: Դրանց պատճառ է դարձել Իսպանիայի Գերագույն դատարանի դատավճիռը, որով Կատալոնիայի անկախացման կողմնակից քաղաքական գործիչները դատապարտվել են 9-13 տարվա ազատազրկման:

Вход в одну из самых известных достопримечательностей Барселоны – храм Саграда Фамилиа – заблокирован протестующими. Об этом говорится в его Twitter.
«Из-за того, что группа протестующих в настоящее время находится перед базиликой и блокирует вход, мы не можем гарантировать, что посетители могут войти внутрь», – говорится в сообщении. Храм будет открыт до тех пор, пока это безопасно, отмечается там же. Администрация Саграды Фамилии напоминает, что заранее купленный билет можно обменять на сайте, пишут «Ведомости».
Саграда Фамилиа – храм, расположенный в центре Барселоны. Его начали строить в 1882 году по проекту Антонио Гауди. Возведение храма продолжается до сих пор, однако его основная часть давно построена, его регулярно посещают прихожане и туристы.
В Барселоне уже несколько дней продолжаются протесты. Их причина – приговор Верховного суда Испании каталонским лидерам, причастным к организации референдума о независимости Каталонии. Девять человек приговорили к разным срокам заключения. Шестеро из них получили от 9 до 13 лет тюрьмы.