21 Հոկտեմբեր 2019 - 07:37 AMT
Եվրամիությունը դատապարտել է Բաքվում չարտոնված հանրահավաքի ցրումը՝ մեղադրելով Ադրբեջանի իշխանություններին բիրտ և չհրահրված ուժ կիրառելու մեջ: Այդ մասին ասվում է ԵՄ ԱԳ ծառայության ներկայացուցչի հայտարարության մեջ:
«Հանրահավաքը ցրելու և մասնակիցների ձերբակալության համար անհամաչափ և չհրահրված ուժ է կիրառվել: Այդ միջադեպերը պետք է հետաքննել, մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին ազատել բոլոր ձերբակալված խաղաղ ցուցարարներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հոկտեմբերի 19-ին Բաքվում ցրել են ընդդիմադիր Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհրդի չարտոնված հանրահավաքի փորձը: 60 մարդ ձերբակալվել է: Ադրբեջանի ՆԳՆ-ն և Գլխավոր դատախազությունը զգուշացրել էին, որ ընդդիմության հակաիրավական գործողությունները կասեցվելու են, իսկ իրավախախտները քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն:

Евросоюз осудил разгон несанкционированного митинга в Баку, обвинив власти Азербайджана в чрезмерном и неспровоцированном применении силы. Об этом говорится в распространенном заявлении представителя внешнеполитической службы ЕС.
«Для разгона толпы и ареста участников митинга было применено чрезмерное и неспровоцированное насилие. Эти инциденты должны быть расследованы, и мы призываем власти Азербайджана освободить всех задержанных мирных манифестантов», – говорится в заявлении, пишет ТАСС.
19 октября полиция в Баку пресекла попытку оппозиционного Национального совета демократических сил (НСДС) провести несанкционированный митинг в центре азербайджанской столицы, задержаны 60 человек. Накануне МВД и Генпрокуратура Азербайджана выступили с заявлением, предупредив оппозицию, что все противоправные действия будут решительно пресекаться и против нарушителей закона будут приняты предусмотренные законодательством меры, включая привлечение к уголовной ответственности.