Լիբանանում բողոքի ցույցերի մասնակիցները երգել են հայտնի մանկական Baby Shark երգը վախեցած երեխայի համար: Տեսանյութը, որտեղ ցուցարարները Բեյրությում ուրախ երգում են մեքենայի մեջ նստած երեխայի համար, տարածվել է համացանցում:
Ցուցարարները շրջապատել են Էլիանա Ջեբուրի ավտոմեքենան, որը երեխայի հետ Բեյրութից դեպի հարավ էր ուղևորվում: Ցուցարարների աղմուկը վախեցրել էր 15 ամսական Ռոբինին, գրում է CNN-ը:
Կինը խնդրել է ցուցարարներին չաղմկել, որպեսզի երեխան չվախենա: Ի պատասխան մարդիկ որոշել են զվարճացնել երեխային և սկսել են երգել հայտնի Baby Shark երգը:
«Դա ինքնաբուխ էր: Երեխային դուր է գալիս այդ երգը: Նա հաճախ է այն լսում տանն ու ծիծաղում է»,-ասել է Ջեբուրը:
Բողոքի ցույցերի պատճառը Լիբանանի կառավարության որոշումն է, որով հավանութուն է տրվել համացանցով WhatsApp-ի տիպի հավելվածներից օգտվելու համար ամսական մոտ 6 դոլար կազմող հարկի ներմուծմանը: Նոր հարկ է նախատեսվում նաև ծխախոտի համար, իսկ մինչև 2022թ. նախատեսվում է ԱԱՀ-ն ավելացնել մինչև 15 տոկոս: Հոկտեմբերի 18-ին կապի նախարար Շուքեյրը հայտարարեց, որ «WhatsApp-ի հարկը» չեղարկվում է, սակայն ցույցերը շարունակվեցին: Լիբանանի վարչապետը 72 ժամ տվեց կառավարությանը ճգնաժամից ելք գտնելու համար, իսկ հոկտեմբերի 19-ին փոխվարչապետն ու քրիստոնեական «Լիբանանյան ուժեր» կուսակցության անդամ 3 նախարարները հրաժարական տվեցին:
Բողոքի ցույցերը Լիբանանում սկսվել են հոկտեմբերի 17-ին, հոկտեմբերի 18-ի երեկոյան Բեյրութ են բերվել բանակի լրացուցիչ ստորաբաժանումներ: Զինվորականները Բեյրութի կենտրոնում ցուցարարներին ցրելու համար ռետինե փամփուշտներ են կիրառել: ՆԳՆ-ն իր հերթին արցունքաբեր գազ և ջրանետ մեքենաներ է կիրառել:

22 Октябрь 2019 - 09:35 AMT
В Ливане протестующие спели популярную детскую песню Baby Shark для напуганного ребенка в машине. Видео, на котором протестующие из Бейрута толпой весело поют песню, распространилось в сети.
Толпа протестующих окружила машину Элианы Джеббур, которая ехала со своим ребенком на юг от Бейрута. Шум участников акции протеста напугал 15-месячного Робина, пишет CNN.
Женщина попросила протестующих не шуметь, чтобы не пугать ребенка. В ответ люди решили развлечь ребенка и начали исполнять популярную песню Baby Shark.
«Это было спонтанно», – сказала Джеббур. – «Ему нравится эта песня. Он часто слушает ее дома и смеется».
Ранее в Ливане начались массовые акции протеста. В Бейрут были введены дополнительные силы армии. Военные для разгона демонстрантов в центре города применили резиновые пули. Сотрудники МВД при разгоне активистов использовали слезоточивый газ и водометы.
Протесты вызваны решением кабинета министров Ливана, ранее одобрившего введение налога на использование приложений для разговоров по интернету типа WhatsApp (6 долларов в месяц), а также налога на табачную продукцию (около 1,3 доллара за импортную пачку, 0,5 доллара – за местную). Также планируется увеличение НДС до 15% к 2022 году. Министр связи Ливана Мухаммад Шукейр позднее объявил об отмене «налога на WhatsApp», однако протесты не прекратились. Ливанский премьер дал правительству 72 часа, чтобы предложить план выхода из кризиса.