23 Հոկտեմբեր 2019 - 11:22 AMT
Հարկերի նվազեցման անհրաժեշտությունը ներդրումների և էկոնոմիկայի աճի խթանման համար «միֆ է», որը գործարարներն են հորինել: Այդ մասին հայտարարել է 2019-ի էկոնոմիկայի ոլորտում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր, ամերիկաբնակ հնդիկ գիտնական Աբհիդջիտ Բաներջին:
Նրա կարծիքով, հարկերի նվազումը «խթան է» միայն հարուստների համար, որոնք առանց այդ էլ «տոննաներով կանխիկ գումար» ունեն: Ավելի ճիշտ կլինի պահանջարկի խթանման համար որոշ հարկեր բարձրացնել՝ խոսքը ապահովված մարդկանց վճարների մասին է, և «բաժանել փողը» մարդկանց, որպեսզի նրանք կարողանան այն ծախսել, կարծում է Բաներջին, գրում է ՌԲԿ-ն Bloomberg-ի վրա հղումով:
«Կրճատելով հարկերը՝ չեք խթանում աճը, դուք դա կանեք, փողը մարդկանց բաժանելով: Ներդրումները կարձագանքեն պահանջարկին»,-ասել է նա:
Գիտնականը հավելել է, որ աճող անհավասարությունն ԱՄՆ-ի պես զարգացած երկրներում զայրացնում է մարդկանց և նպաստում միջազգային առևտրում այսօր առկա լարվածությանը: «Անհավատալի է, որ հանուն տնտեսական աճի թույլ եք տվել անհավասարությանը հասնել նման մակարդակի»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերին Բաներջին, նրա կինը՝ ֆրանսուհի Էսթեր Դյուֆլոն, և ամերիկացի Մայքլ Քրեմերը արժանացել են Շվեդիայի բանկի մրցանակին, որը ոչ պաշտոնապես համարվում է էկոնոմիկայի ոլորտի Նոբելյան մրցանակ, աղքատության դեմ պայքարի գիտականորեն ապացուցված միջոցների որոնման համար:

23 Октябрь 2019 - 09:41 AMT
Необходимость снижения налогов для стимулирования инвестиций и роста экономики — это «миф», придуманный бизнесом. Об этом заявил американский ученый индийского происхождения Абхиджит Банерджи, лауреат Нобелевской премии по экономике 2019 года.
По его мнению, понижение налогов «дает стимул» только богачам, которые и так «сидят на тонне наличных». Более правильный подход для стимуляции спроса — поднять некоторые налоги (речь идет о платежах для обеспеченных людей) и «раздать деньги» людям, чтобы они могли их потратить, считает Банерджи, пишет РБК со ссылкой на Bloomberg.
«Вы не стимулируете рост, сокращая налоги, вы делаете это, давая деньги людям. Инвестиции отреагируют на спрос», — отметил он.
Как добавил ученый, растущее неравенство в развитых странах вроде США разозлило людей и способствовало наблюдаемой сегодня напряженности в международной торговле. «Невероятно, что ради (экономического) роста вы позволили неравенству дойти до такого уровня», — заключил он.
В октябре Банерджи, его жена француженка Эстер Дюфло и американец Майкл Кремер были удостоены премии Банка Швеции (неофициально считается Нобелевской премией по экономике) за поиск научно доказанных мер по борьбе с бедностью.