Հոնկոնգի իշխանություններն օրենսդիր ժողովից պաշտոնապես հետ են կանչել օրինախախտ կամ հետախուզության մեջ գտնվող անձանց Չինաստանին արտահանձնելու մասին նախագիծը, հայտնում է Reuters-ը։
Հոնկոնգի իշխանություննեի՝ Չինաստան արտահանձնումներն օրինականացնելու առաջարկությունը 2019-ի ամռանը հանգեցրել էր բողոքի զանգավածային ցույցերի: Բողոքի ցույցերի միլիոնավոր մասնակիցները պահանջում էին օրենքի նախագծից հրաժարվել՝ վախենալով, որ Պեկինն այս նախագծով կկարողանա ազդել ինքնավար տարածաշրջանի դատական համակարգի վրա:
Սեպտեմբերի 4-ին արդեն հայտարարվել էր, որ օրենքի նախագիծը հետ է կանչվելու, սակայն այդ ժամանակ արդեն բողոքի ակցիաները շարունակող ցուցարարների պահանջները ընդլայնվել էին:
Ցուցարարները պահանջում էին ընտրական համակարգի ժողովրդավարացում, Հոնկոնգի վարչակազմի ղեկավարի ուղիղ ընտրություն, բողոքի ցույցերի ընթացքում ձերբակալված քաղաքացիների ազատ արձակում և հետաքննություն՝ ոստիկանության կոշտ գործողությունների առիթով:

23 Октябрь 2019 - 10:23 AMT
Власти Гонконга официально отозвали из Законодательного собрания проект закона об экстрадиции в материковый Китай лиц, подозреваемых там в нарушении законов или находящихся в розыске.
«Я официально объявляю об отзыве законопроекта», — заявил 23 октября депутатам парламента Гонконга министр безопасности специального административного района Китая Джон Ли, пишет РБК со ссылкой на Associated Press.
Предложение властей Гонконга узаконить выдачу в материковый Китай привело летом 2019 года к началу массовых волнений. В акциях протеста, участники которых требовали отзыва законопроекта, принимали участие сотни тысяч, а порой и миллионы жителей Гонконга, опасающихся, что Пекин с помощью законопроекта сможет влиять на судебную систему автономного региона.
4 сентября глава администрации Гонконга Кэрри Лэм в ходе своего телеобращения объявила об отзыве законопроекта об экстрадиции, однако к тому времени требования протестующих были значительно расширены.
Участники продолжающихся акций протеста требуют демократизации выборной системы, введения прямых выборов главы администрации Гонконга, освобождения всех арестованных участников протестов и расследования жестких действий полиции.