24 Հոկտեմբեր 2019 - 07:05 AMT
Ռուսաստանը բողոքի նոտա կհղի Հայաստանին զենքի մատակարարման մրցույթի տապալման կապակցությամբ, որին մասնակցում էր ռուսական ORSIS ընկերությունը, և կդիմի ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին իրավիճակը կարգավորելու խնդրանքով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Խոսքը մի քանի միլիոն դոլար արժողությամբ զենքի առաքման մասին է, որի մատակարարման մրցույթին մասնակցում է վերոնշյալ ռուսական ընկերությունը: 2019-ի օգոստոսին ORSIS-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտնեց, որ մրցույթի ձախողումից հետո ՀՀ-ում քրգործ է հարուցվել «անփույթ վերաբերմունք ծառայության հանդեպ» հոդվածով:
Ըստ գործակալության աղբյուրի, նոտան արդեն ԱԳՆ-ում է և առաջիկայում դիվանագիտական ուղիներով կփոխանցվի հայկական կողմին:
Նոտայում, որը 2019-ի հոկտեմբերի 22-ին ստորագրել է ՌԴ Արդյունաբերական առևտրի նախարարության փոխնախարար Օլեգ Ռյազանցևը և որն ուղղված է ՀՀ ՊՆ ղեկավար Դավիթ Տոնոյանին, ասվում է, որ ORSIS-ի մասնակցության հայտը մերժվել է «առանց ծանրակշիռ հիմնավորումների», իսկ ընկերությունը «անտրամաբանորեն ներառվել է ՀՀ ԶՈւ անբարեխիղճ մատակարարների ցանկում»:
Փաստաթղթում ասվում է նաև, որ ՀՀ ՊՆ-ն «ոչ իրավաչափորեն դիմել է բանկ՝ պահանջելով վճարել թենդերին մասնակցության բանկային երաշխիքի համար», թեև, ըստ օրենքի, ընկերությունը պետք է նման փոխհատուցում վճարեր, եթե հաղթեր մրցույթում և ինքը հրաժարվեր ստորագրել պայմանագիրը:
ՀՀ-ում քրգործ են հարուցել ՌԴ-ից զենքի առաքման մրցույթի խափանման պատճառով, որին մասնակցել է նաև ռուսական ORSIS ընկերությունը: 2019-ի մայիսին ՀՀ ՊՆ-ն առաջին անգամ իր պատմության մեջ մի քանի մլն դոլար գումարով ռազմատեխնիկայի մատակարարման մրցույթ էր հայտարարել: Որակային պահանջներն կարողացավ բավարարել միայն ռուսական ORSIS-ը: Շուտով հայտնի դարձավ, որ թենդերը փակել են առանց պատճառները հայտնելու: Ընկերությունը դիմել էր բողոքարկման հանձնաժողով և ՀՀ-ում իր շահերը ներկայացնող իրավաբանին, որի արդյունքում հայց էր ներկայացրել:
ORSIS-ը «Պրոմտեխնոլոգիաներ» խմբի անդամ է, որը տարիներ շարունակ զենք, փամփուշտներ ու օպտիկա է մատակարարել Երևանին:

Россия направит Армении ноту протеста в связи со срывом оружейного тендера, в котором участвовала российская компания ORSIS (входит в группу «Промтехнологии») и попросит министра обороны этой страны Давида Тонояна урегулировать данную ситуацию, следует из текста документа, сообщает РИА Новости.
В августе 2019 года официальный представитель ORSIS сообщил, что после срыва тендера минобороны Армении на поставку оружия на сумму в несколько миллионов долларов, в котором участвовала эта российская компания, в Армении возбудили уголовное дело по статье «халатное отношение к службе». Впоследствии данную информацию официально подтвердили в армянском военном ведомстве.
По словам источника агентства, знакомого с ситуацией, нота уже поступила в МИД и в ближайшее время будет передана по дипломатическим каналам армянской стороне.
В ноте, подписанной 22 октября 2019 года заместителем главы Минпромторга России Олегом Рязанцевым и адресованной министру обороны Армении Давиду Тонояну, говорится, что заявка на участие ORSIS в данном тендере была «без веских оснований отклонена», а сама компания «немотивированно включена в список недобросовестных поставщиков» Вооруженных сил Армении.
Из документа также следует, что Минобороны Армении «неправомерно обратилось в банк с требованием оплаты банковской гарантии участия в тендере», хотя по закону компания должна была выплатить такую компенсацию, если бы она выиграла тендер и сама отказалась от подписания контракта.
«Прошу вас рассмотреть сложившуюся ситуацию и дать указания о принятии мер, направленных на её урегулирование», – говорится в документе.