Նորվեգական Norwegian Air Shuttle ավիաընկերությունը, որը եվրոպական բյուջետային ընկերությունների (լոուքոսթերների) եռյակում է, հուշագիր է կնքել «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռների» հետ Sukhoi Superjet 100 (SSJ100) 40 ինքնաթիռի մատակարարման վերաբերյալ, որոնք թռչելու են անդրսիբիրյան երթուղով: Այդ մասին հայտնել է գործարքի տարբեր կողմերին հարող 2 աղբյուր, և, հուշագրի պայմաններին ծանոթ ևս մեկ աղբյուր, գրում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ փաստաթղթի, առաքումն իրականացվելու է 2 փուլով՝ առաջին փուլում նախատեսվում է լիզինգով 10-ը SSJ-100 ինքնաթիռ փոխանցել Norwegian Air-ի արգենտինյան դուստր ձեռնարկությանը, իսկ հետո ևս 30-ը՝ գլխամասային ընկերությանը: Ըստ աղբյուրների, փոխարենը ընկերությունը պահանջում է անդրսիբիրյան երթուղով թռչելու հնարավորություն և զեղչ նման թռիչքներ իրականացնելու դեպքում (այսպես կոչված ռոյալթի՝ այդպիսիք ստանում է «Աերոֆլոտը»):
Խոսքը Եվրոպայից Ասիա չվերթների մասին է, դեպի Չինաստան, Ճապոնիա, Հարավային Կորեա, Հնդկաստան և Ֆիլիպիններ: Այդ երթուղին ամենակարճն է Արևմտյան Եվրոպայից դեպի Ճապոնիա և Հարավ-արևելյան Ասիա: Հետադարձով թռիչքի դեպքում ժամանակի տնտեսումը 4-5 ժամ է կազմում՝ կամ 80 հազար դոլար:
Norwegian Air ընկերությունն արդեն մի քանի տարի է պայքարում է անդրսիբիրյան երթուղով թռիչքներ իրականացնելու համար, ընկերությունը նույնիսկ դիմել է Նորվեգիայի կառավարությանը, սակայն, դեռևս ապարդյուն, ասել է աղբյուրը: Սակայն SSJ 40 ինքնաթիռ գնելու համար մեծ ֆինանսավորում կպահանջվի, իսկ ավիաընկերությունն, որն արդեն 170 ինքնաթիռ ունի, մինչ օրս դրան չէր գնում, ասել է աղբյուրը:

25 Октябрь 2019 - 07:53 AMT
Норвежская авиакомпания Norwegian Air Shuttle, которая входит в тройку европейских бюджетных компаний (лоукостеров), заключила с «Гражданскими самолетами Сухого» (ГСС) меморандум о поставке 40 самолетов Sukhoi Superjet 100 (SSJ100) с возможностью летать по транссибирскому маршруту. Об этом рассказали два источника, близких к разным сторонам сделки, и источник, знакомый с условиями меморандума, пишет РБК.
Согласно документу поставка будет осуществляться в два этапа: на первом предполагается передать в лизинг десять SSJ-100 для аргентинской «дочки» Norwegian Air, а затем еще 30 для головной компании. По словам источников, взамен перевозчик просит предоставить ему возможность летать по транссибирскому маршруту и скидки на оплату таких полетов (так называемые роялти, их получает «Аэрофлот»). Речь идет о рейсах из Европы в Азию — Китай, Японию, Южную Корею, Индию и на Филиппины. Этот маршрут — кратчайший из Западной Европы в Японию и Юго-Восточную Азию. Экономия на парном рейсе (туда-обратно) при его использовании составляет около четырех-пяти часов, или $80 тыс.
Norwegian Air несколько лет добивается разрешения на полеты по транссибирскому маршруту, авиакомпания обращалась по этому поводу в правительство Норвегии, но пока безуспешно, сказал РБК источник, близкий к норвежскому лоукостеру. Но для покупки 40 лайнеров SSJ потребовалось бы привлечь значительное финансирование, а авиакомпания, у которой в парке уже есть 170 самолетов Boeing, к этому не прибегала, уточнил он.