ԱՄՆ բյուջեի պակասուրդը 2019-ի ֆինանսական տարվա ավարտին հասել է 984 մլրդ դոլարի: Այդ մասին ասվուն է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինի հայտարարության մեջ:
2018-ի համեմատ վիճակը վատթարացել է 205 մլրդ դոլարով, սակայն այդ թիվը 16 մլրդ պակաս է նախապես կանխատեսվածից: Ըստ թարմացված տվյալների, պակասուրդը կազմել է ՀՆԱ 4.6%-ը, գրում է Lenta.ru-ն:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ 2049-ին ԱՄՆ պետպարտքը կկազմի ՀՆԱ 144%-ը և ամենաբարձրը կլինի երկրի պատմության մեջ: Զեկույցում ասվում էր, որ 2019-ին ամերիկյան պետպարտքը կկազմի երկրի ՀՆԱ-ի 78%-ը:
Ըստ կանխատեսման, տասնամյակ անց իրավիճակն ԱՄՆ-ում չի բարելավվում և բյուջեի պակասուրդը շարունակում է աճել, քանի որ բնակչությունը ծերանում է, իսկ առողջապահական ծախսերն աճում են: Ըստ բյուջեի կառավարման վարչության տնօրեն Ֆիլիպ Սվագելի, իրավիճակը փոխելու համար ԱՄՆ իշխանությունները ստիպված են լինելու բարձրացնել հարկերը, կրճատել ծախսերը կամ երկուսը միասին:

26 Октябрь 2019 - 07:07 AMT
Дефицит американского бюджета по итогам 2019 финансового года достиг 984 миллиардов долларов. Об этом говорится в заявлении министра финансов США Стивена Мнучина.
В сравнении с 2018-м положение ухудшилось на 205 миллиардов долларов, однако эта цифра на 16 миллиардов меньше, чем прогнозировалось ранее. В соответствии с обновленными данными дефицит достиг 4.6% ВВП, пишет Lenta.ru.
Ранее управление по бюджету заявляло, что к 2049 году госдолг США вырастет до 144% ВВП и достигнет самого высокого уровня в истории страны. В его отчете говорилось, что на 2019 год американский госдолг составляет 78% от ВВП страны.
По прогнозу, спустя десятилетие ситуация в США не улучшится и дефицит бюджета продолжит расти из-за старения населения и увеличения расходов на здравоохранение. По мнению директора управления по бюджету Филлипа Свагеля, чтобы изменить ситуацию, американским властям придется повысить налоги, сократить расходы или предпринять обе меры одновременно.
В управлении пояснили пессимистичный прогноз законопроектом о бюджете, достигнутым американским президентом Дональдом Трампом и Конгрессом. Документ, принятый на 2020-2021 финансовые годы, повышает потолок госдолга на период до июля 2021 года и увеличивает госрасходы.