Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն արձագանքել է ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող պատմական բանաձևի ընդունմանը, հայտնում է Ermenihaber-ը:
Չավուշողլուն Twitter-ի իր մկրոբլոգում մասնավորապես գրել է.«Խաղաղության ակունք» գործողությամբ ձախողեցինք մեծ խաղը։ Նրանք, ում նախագծերը չիրականացան, հայացքները հառեցին դարակներում դրված հնացած նախագծերին։ Նրանք, ովքեր կարծում են, որ այս ճանապարհով մեզանից վրեժ կլուծեն, սխալվում են։ Պատմությունը քաղաքականության գործիք դարձնողների այս ամոթալի որոշումը մեր կառավարության և ժողովրդի աչքերում առ ոչինչ է»։
ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին՝ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Թիվ 296 բանաձևն ընդունվել է 405 «կողմ» և 11 «դեմ» ձայներով։

30 Октябрь 2019 - 07:38 AMT
Чавушоглу – о принятии палатой представителей США Геноцида: Это позорное решение ничего не значит для Турции
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу осудил принятие палатой представителей США Геноцида армян, назвав его "позорным". В своем микроблоге в Twitter Чавушоглу написал, что этим решением США пытаются "отомстить" за то, что Турция помешала планам США, проведя операцию "Источник мира" в Сирии.
"Те, чьи проекты были сорваны, обращаются к уже устаревшим резолюциям. Однако те люди, кто верит, что они таким образом отомстят, ошибаются. Это позорное решение тех, кто использует историю в политике, ничего не значит для нашего правительства и народа и не имеет никакой юридической силы", – написал он.
Палата представителей США 29 октября приняла резолюцию о признании Геноцида армян. За нее проголосовали 405 конгрессмена, против – 11.