Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն «ուղեղի մահ» է տանում:
«Այն, ինչ մենք հիմա ապրում ենք, դա ՆԱՏՕ-ի ուղեղի մահն է»,-ասել է Ֆրանսիայի նախագահը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի և ԱՄՆ միջև հարաբերությունները: Նրա կարծիքով, Ամերիկան գնալով ավելի շատ է երես թեքում Եվրոպայից, գրում է Lenta.ru-ն The Economist-ի վրա հղումով:
Մակրոնն ասել է, որ ժամանակն է, որ Եվրոպան արթնանա և սկսի բազմապատկել իր հզորությունը, քանի որ հիմա «անդունդի եզրին է»: Հակառակ դեպքում, ասել է նա, Եվրոպան չի կարողանան վերահսկել սեփական ճակատագիրը:
Մեկ տարի առաջ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց, որ հարկավոր է միասնական եվրոպական բանակ ստեղծել: Ըստ նրա, եվրոպացիները պետք է կարողանան պաշտպանվել Չինաստանից և Ռուսաստանից, որը «հենց մեր սահմանների մոտ է և ցույց է տվել, որ կարող է սպառնալիք հանդիսանալ»: Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է նաև, որ չի ցանկանում, որ ԵՄ պաշտպանունակությունը կախված լինի ԱՄՆ-ից:

Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил, что НАТО переживает «смерть мозга».
«То, что мы сейчас переживаем, — это смерть мозга НАТО», — сказал французский лидер, комментируя отношения между Турцией и США. По его мнению, Америка все больше отворачивается от Европы, пишет Lenta.ru со ссылкой на The Economist.
Макрон сказал, что Европе пришло время проснуться и начать наращивать свою мощь, так как сейчас она находится «на краю пропасти». Иначе Европа не будет контролировать собственную судьбу, подчеркнул он.
Заявление Макрона о желании создать единую европейскую армию прозвучало год назад. По мнению президента Франции, европейцам требуется защита от Китая и России, которая «находится у самых границ и показала, что может представлять угрозу». Президент Франции также заявил, что не хочет, чтобы оборона стран Евросоюза зависела от Соединенных Штатов.