12 Նոյեմբեր 2019 - 07:50 AMT
Ղազախական «Ակտոբեից» հեռացած Մարկոս Պիզելին ավարտել է կարիերան ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականում: Այդ մասին 35-ամյա կիսապաշտպանը հայտնել է Topsports.am-ին:
«Ես արդեն տեղեկացրել եմ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային, որ այլևս չեմ խաղալու Հայաստանի ազգային հավաքականում: Այժմ գտնվում եմ լավ մարզավիճակում, լիովին վերականգնվել եմ վնասվածքից: Ինձ շատ լավ եմ զգում: «Ակտոբեից» հեռանալու որոշումը դժվար չստացվեց, քանի որ այս տարին ոչ միայն ինձ համար հաջող չէր, այլև՝ ակումբի: Կան մի քանի ակումբներ, որոնք հետաքրքրված են իմ ծառայություններով, այժմ ազատ գործակալի կարգավիճակ ունեմ և նաև կա ժամանակ մտածելու համար»,-ասել է նա:
Պիզելին հավելել է, որ Հայաստանի առաջնությունը որոշակի առաջընթաց է գրանցել, բայց այն դեռ շատ հեռու է բարձրակարգ համարվելուց: «Այնտեղ պետք է ավելի շատ հնարավորություններ տալ երիտասարդ խաղացողներին, որպեսզի կարողանան իրենց որակները ցույց տալ և առաջադիմել ավելի բարձրակարգ առաջնություններում խաղալու համար»,- զրույցում նշել է Մարկոս Պիզելին:
Մարկոս Պիզելին 2008 թվականից է հանդես գալիս Հայաստանի հավաքականում, որի կազմում անցկացրել է 66 հանդիպում և դարձել 11 գոլի հեղինակ: Նա չէր հրավիրվել Հայաստանի հավաքական, որն այս օրերին պատրաստվում է Հունաստանի (նոյեմբերի 15-ին) ու Իտալիայի (նոյեմբերի 18-ին) դեմ Եվրո-2020-ի ընտրական փուլի վերջին 2 տուրերի խաղերին: Մարկոսի պայմանագրի ժամկետն «Ակտոբեի» հետ ավարտվել է օրերս։
Ղազախստանի ավարտված առաջնությունում նա անցկացրել է 11 խաղ, դարձել 2 գոլի և 3 արդյունավետ փոխանցման հեղինակ։ Պիզելին 2018-ին էր վերադարձել «Ակտոբե», որի կազմում խաղացել է նաև 2015-ին:

12 Ноябрь 2019 - 08:18 AMT
Покинувший казахстанский «Актобе» Маркос Пиззелли завершил карьеру в сборной Армении по футболу. Об этом 35-летний полузащитник сообщил Topsports.am.
«Я уже сообщил Федерации футбола Армении, что больше не буду играть в сборной Армении. Сейчас я нахожусь в хорошей спортивной форме, полностью восстановился после травмы. Я прекрасно себя чувствую. Решение покинуть «Актобе» не было трудным, так как этот год был неудачным не только для меня, но и для клуба», – сказал Пиззелли.
По словам футболиста, есть несколько клубов, которые заинтересованы в его услугах, сейчас он находится в статусе свободного агента.
«Я вижу, что чемпионат Армении добился определенного прогресса, но он все еще далек от того, чтобы считаться высококлассным. Молодым игрокам нужно давать больше возможностей для демонстрации своих навыков и продвижения вперед, чтобы принимать участие в чемпионатах более высокого уровня»,- отметил Пиззелли.
Маркос Пиззелли находится в составе сборной Армении с 2008 года, отыграл за нее 66 матчей и забил 11 голов.