2015-2018թթ. մոտ 2200 ՀՀ քաղաքացի կացության իրավունք է ստացել Վրաստանում: Այդ մասին ասվում է Վրաստանի 2019թ. միգրացիոն տեղեկատուում, որը հրապարակվել է միգրացիայի կառավարական հանձնաժողովի կայքում:
Այդպիսով, Հայաստանը 3-րդ տեղում է այն երկրների ցանկում, որոնց քաղաքացիները նշված ժամանակահատվածում կացության իրավունք են ստացել Վրաստանում: 2015-2018, Վրաստանում նման իրավունք ստացողների ընդհանուր թիվը կազմում է 20,800 օտարերկրացի, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Առաջին տեղում ՌԴ քաղաքացիներն են՝ գրեթե 9 000 մարդ՝ 44 %: Երկրորդ տեղում Ադրբեջանն է՝ մոտ 3000 մարդ: ՀՀ-ին հաջորդում է Ուկրաինան՝ 1700 մարդ ցուցանիշով:
Նշված ժամանակահատվածում տրամադրվել է կացության իրավունքի ավելի քան 31,000 ժամանակավոր վկայական: Նման վկայական առավելապես ստացել են Իրանի քաղաքացիները՝ ավելի քան 7 000 մարդ, հաջորդում են Հնդկաստանի քաղաքացիները՝ ավելի քան 5 000 մարդ, երրորդ տեղում ՌԴ քաղաքացիներն են՝ ավելի քան 4 000 մարդ:
Նշված տվյալներում ասվում է, որ վերջին 4 տարում նման փաստաթղթերի տրամադրման, ինչպես նաև, մերժումների աճ է նկատվում:

12 Ноябрь 2019 - 09:48 AMT
Более 2200 граждан Армении получили вид на жительство в соседней Грузии с 2015 по 2018 год. Об этом указано в миграционном профиле Грузии 2019 года, который опубликован на сайте правительственной комиссией по миграции.
Таким образом, Армения занимает тертье место среди иностранцев, получивших в Грузии вид на жительство за указанный период.
Отмечается, что свидетельство о постоянном виде на жительство, по данным с 2015 по 2018 годы, получили 20,8 тысячи иностранцев, пишет РИА Новости.
Первое место занимают граждане РФ – почти 9 тысяч (44%). Второе место с 16% – у Азербайджана, документ был выдан более 3 тысячам гражданам этой страны. За Арменией следует Украина – 1.7 тысячи.
При этом за отмеченный период было выдано более 31 тысячи временных свидетельств о виде на жительство. Больше всего данный документ получили иранцы (более 7 тысяч человек), затем идут граждане Индии (более 5 тысяч), на третьем месте – граждане России (более 4 тысяч).
В опубликованных данных отмечается, что за последние четыре года статистика выдачи этих свидетельств растет, но вместе с этим растет и число отказов в предоставлении документов, которые выдает Агентство развития государственных сервисов.