16 November 2019 - 07:01 AMT
ՌԴ և Ուկրաինայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Վլադիմիր Զելենսկին առաջին անգամ կհանդիպեն Փարիզում, որտեղ անցկացվելու է Դոնբասում իրավիճակի կարգավորման «նորմանդական ձևաչափի» (Ուկրաինա, ՌԴ, Գերմանիա և Ֆրանսիա) հանդիպումը:
Հանդիպումը կայանալու է դեկտեմբերի 9-ին, բանակցությունների շրջանակում էլ տեղի կունենա նախագահների առաջին անձնական հանդիպումը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Կողմերը պետք է մշակեն «Մինսկի համաձայնությունների կատարման նոր հաջորդականությունը»,ասել են Ելիսեյան պալատում:
Զելենսկին առաջիկա հանդիպմանն է անդրադարձել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցում:
Մինչ այս ՌԴ և Ուկրաինայի նախագահները և վարչապետները հանդիպել են «նորմանդական ձևաչափի» շրջանակում 2016-ի հոկտեմբերին:

Саммит в «нормандском формате» (Украина, РФ, Германия и Франция) по урегулированию ситуации в Донбассе пройдет в Париже 9 декабря. Об этом 15 ноября сообщили в пресс-службе Елисейского дворца.
В рамках переговоров состоится первая личная встреча президентов России и Украины Владимира Путина и Владимира Зеленского.
Сторонам предстоит выработать «новую последовательность действий в выполнении минских соглашений», указали в Елисейском дворце, пишет Deutsche Welle.
В офисе президента Украины – администрации Зеленского – уточнили, что украинский лидер коснулся предстоящей встречи в ходе телефонной беседы с президентом Франции Эмманюэлем Макроном.