18 Նոյեմբեր 2019 - 11:11 AMT
Եվրամիության Խորհուրդը հաստատել է Բելառուսի հետ մուտքի արտոնագրերի մասին համաձայնագիր կնքելու որոշումը: Ըստ փաստաթղթի, ԵՄ-ն պատրաստ է վիզային ռեժիմի պարզեցման մասին պայմանագիր կնքել Բելառուսի հետ:
Փաստաթղթով թույլատրվում է պայմանագիր կնքել պարզեցված ձևաչափի մասին: Նոր պայմաններով, վիզայի համար գանձումը Բելառուսի քաղաքացիների համար 60 եվրոյից կնվազի մինչև 32 եվրո, իսկ վիզայի տրամադրման մասին որոշումը կկայացվի 10 օրում:
Փաստաթղթում նաև անդրադարձ կա ԵՄ-Բելառուս հարաբերությունների տարբեր ասպեկտներին՝ մարդու իրավունքներին, մահապատժին, բարեփոխումներին: Հիշատակվում են նաև ապագա ֆինանսական հոսքերը Բելառուսի տնտեսություն, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Փաստաթղթում նշվում է, որ վիզային ռեժիմի դյուրացումը կնպաստի քաղաքացիների շփումներին, ինչպես նաև գործարար կապերին:
2019-ի հուլիսին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կոչ էր արել ԵՄ-ին ամրապնդել երկկողմ կապերը և շնորհակալություն էր հայտնել եվրոպական կառույցներին ներդրումային օժանդակության համար:

Совет Евросоюза утвердил решение о подписании визового соглашения с Белоруссией. Согласно документу, ЕС готов заключить договор об облегчении выдачи виз.
Документ разрешает заключение договора об упрощенном формате. В нем, помимо прочего, изложены различные аспекты развивающихся отношений ЕС и Белоруссии: в их числе вопросы прав человека, смертной казни и реформ в республике. Там же упоминаются будущие финансовые вливания в белорусскую экономику, пишет Lenta.ru.
Как «с удовлетворением» отмечают авторы документа, расширение партнерства идет по намеченным сценариям — и упрощение визового режима поможет как контактам между гражданами, так и деловым отношениям.
7 октября стало известно, что глава Белоруссии Александр Лукашенко поедет с визитом в Евросоюз. Глава МИД страны Владимир Макей подчеркнул, что поездка — не самоцель, а шаг к расширению сотрудничества с западными странами.
О том, что белорусская сторона завершила все внутригосударственные процедуры по подготовке к визовому соглашению, сообщалось 20 сентября. Соответствующий указ подписал президент Лукашенко. Тогда же указывалось, что по новым условиям визовый сбор для белорусских граждан снизят с 60 до 35 евро, а решение о выдаче визы будут заключать в течение 10 дней.