9-ամյա բելգիացին, որն ապրում է Նիդերլանդներում, ավարտում է համալսարանը: Դեկտեմբերին նա բակալավրի աստիճան կստանա Էյնդհովենի Տեխնիկական համալսարանում՝ նա սկսել է ուսումը էլեկտրատեխնիկայի ֆակուլտետում 2019-ի մարտին, երբ դեռ 8 տարեկան էր: 3 տարվա համար նախատեսված դասընթացը պատանի հանճարն ավարտել է 10 ամսում:
Այժմ աշխարհի լավագույն համալսարաններն առաջարկում են վունդերկինդին իրենց մոտ կրթություն ստանալ, սակայն Սիմոնսի ծնողները դեռ չեն հրապարակում, թե որ բուհն է նա ընտրել: Ինքը Լորանն ասում է, որ ցանկանում է շարունակել էլեկտրատեխնիկա ուսումնասիրել՝ թեկնածուի աստիճան ստանալ, և զուգահեռաբար բժշկություն սովորել, գրում է Bird in Flight-ը:
Տղան ասել է, որ ապագայում ցանկանում է զբաղվել արհեստական օրգաններ ստեղծելով, քանի որ պապիկն ու տատիկը սրտի հիվանդություններ ունեն: «Ես կցանկանայի օգնել նրանց պես մարդկանց»,-ասել է Լորանը The New York Times-ին տված հարցազրույցում:
Տղայի ծնողները տևական ժամանակ չէին հավատում, որ իրենց որդին վունդերկինդ է: Լիդիա և Ալեքսանդր Սիմոնսները բժիշկներ են: Նրանք աշխատում էին Նիդերլանդներում, մինչդեռ Լորանին դաստիարակում էին Բելգիայում ապրող պապն ու տատը: «Նրանք միշտ ասում էին մեզ, որ Լորանն առանձնահատուկ է: Մեզ սկզբից թվում էր, որ նրանք ամեն ինչ շատ լուրջ են ընդունում»,-ասել է տղայի հայրը:
Պատանի հանճարի IQ-ն 145 է: «Լորանի կլանելու ունակությունները շատ բարձր են: Դա նշանակում է, որ ամեն ինչ շատ ավելի արագ է տեղի ունենում, և կարելի է շատ կարճ ժամանակում ավելի մեծ նյութ յուրացնել»,-ասել է տղայի դասախոսը՝ ինտեգրված էլեկտրոնիկայի պրոֆեսոր Պետեր Բալտուսը:
Դասերից դուրս Սիմոնսը սովորական երեխա է: Նրան դուր է գալիս Fortnite և Minecraft խաղալ, դիտել Netflix-ի սերիալներն ու լուրերը, նա իր բլոգն ունի Instagramum: Չնայած շրջապատի հիացմունքին՝ Լորանն իրեն ծույլիկ է համարում, քանի որ չի սիրում սպորտով զբաղվել:

19 Ноябрь 2019 - 08:43 AMT
Лоран Симонс — 9-летний бельгиец, живущий в Нидерландах. В декабре он получит степень бакалавра в Техническом университете Эйндховена — мальчик начал обучение на факультете электротехники в марте 2019 года, когда ему было еще восемь. Курс, рассчитанный на три года, юный гений закончит за 10 месяцев.
Сейчас лучшие университеты мира предлагают вундеркинду получать образование у них, однако родители Симонса пока не раскрывают, какой именно вуз он выберет. Сам Лоран говорит, что хочет продолжить изучение электротехники — получить кандидатскую степень — и параллельно учиться медицине, пишет Bird in Flight.
Мальчик объясняет, что в будущем хочет заниматься созданием искусственных органов. У его дедушки и бабушки — болезни сердца. «Я бы хотел помогать таким людям, как они», — рассказал Лоран в интервью The New York Times.
Родители мальчика долго не верили, что их ребенок — вундеркинд. Лидия и Александр Симонс, оба врачи, работали в Нидерландах, пока Лорана воспитывали бабушка и дедушка в Бельгии. «Его бабушка и дедушка всегда говорили нам, что он очень особенный. Сперва мы думали, что они его принимают слишком всерьез», — рассказал отец мальчика. Однако потом родители Лорана убедились в его способности «впитывать знания, как губка».
Уровень IQ юного гения — 145. «Способности Лорана к «поглощению» очень высоки. Это означает, что все происходит гораздо быстрее и мы можем охватить гораздо больше материала за короткий промежуток времени», — отметил академический наставник мальчика — профессор интегрированной электроники в Техническом университете Эйндховена Петер Балтус. Он добавил, что занятия с Лораном приносят ему много удовольствия.
Вне учебного заведения Симонс — обычный ребенок. Ему нравится играть в Fortnite и Minecraft, смотреть сериалы на Netflix и вести свой блог в инстаграме. Несмотря на восхищение окружающих, сам Лоран считает себя ленивым — потому что он не любит заниматься спортом.